Makalelerim

Öne Çıkan Gönderi

Makalelerim


Yaşam

İnsan yaşam tarzını değiştirmeye başladığında özellikle de değişmesi gerektiğine inandığı şeyleri değiştirmeye başladığında daha da olumlu bir gözle yaşama bakıp, bu şekilde yaşama adapte olabiliyor. Bunlardan bir tanesi yeni insanlarla tanışmak. Yeni insanlarla tanışmak yeni ortamlarda bulunmak bilhassa çıkabiliyorsanız ufakta olsa bir tatil havası alabiliyorsanız bu on katına çıkacaktır. Bir hafta içinde bulunduğum tatil havasının,Okumaya devam edin “Yaşam”

Satranç

Merhaba arkadaşlar bugün beni biraz mutlu eden ve bir o kadar da neden diye sorgulatan bir durumla karşı karşıya geldim. Mezun olduğun üniversitenin bir süre önce yaptığı satranç turnuvasında 3’üncü olduğumun bilgisini aldım. Annemin, eve geldiği madalyayı söylemesiyle öğrendiğim bir süpriz oldu. Bu beni bir nebze mutlu etti 3’üncü olmuş olmam elbette ki güzel çünküOkumaya devam edin “Satranç”

Utanç Verici

Sosyal medyada gördüğüm bu fotoğrafı dünden beri bu aşamıyorum! Saha araştırması esnasında çekilen bu fotoğrafı. “Blacklives matter” diyerek, “no to racism” sloganları atarak burada siyahi insanlarin hakkını savunanlar, ki savunsunlar; kendi içlerinde yüz kızartıcı şeyler yapmaktan vazgeçmiyorlar! “Herkes başkasının putuna İbrahim” ifadesindeki gibi, herkes başkasının haksızlık ve adaletsizliklerinde insan hakları savunucusu kesiliyor! Ne acı kiOkumaya devam edin “Utanç Verici”

Dağ Evi

Sessiz ve olabildiğince sakin geceden yazıyorum. Biraz üşüyor olmam elbette ki gecemin kötü geçmesine sebebiyet vermiyor sadece biraz titrememe neden oluyor fakat bunu da sıcak bir sahlep içerek taçlandırıyorum. Ellerimse hayli bir sıcak hatta yanıyor desem daha doğru olur. Bir süredir tatil yapmanın hayalini kurarken şimdi bu hayale kavuşmuş olmanın verdiği mutluluğu yaşıyorum. Kış ayınıOkumaya devam edin “Dağ Evi”

Anımsamak

Merhaba arkadaşlar günün erken saatlerinde yazıyor olmamın tek nedeni şu an eskileri anımsıyor olumamdan ötürüdür. Uzun bir zamandan sonra ilk kez günün erken saatlerinde yolculuk yapıyorum. En son ne zaman bu şekilde erken saatte yoluluk yaptığımı hatırlamıyorum. Ama bana eskiden ailemle erkenden yaptığım seyahatleri anımsattı. Aile faktörü önemli bir faktör. Örneğin erken kalkmayı erkenden işleriOkumaya devam edin “Anımsamak”

Ufak Gözlem

Merhaba arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar sizlerle bir makale paylaşmak istedim. Bugün 2 yaşında ki çocuğun bir şeyi ne derece hızlı öğrenip kaptığını görünce oldukça şaşırdım. Evet bilimsel açıklamalar ve çevremizden de gözlemlediklerimizle çocukların yetişkinlere göre daha çabuk öğrendiğini biliyoruz. Hatta “siz ne yaparsanız, çocuklarınızda aynısını yapar” cümlesinden de bunun doğruluğunu biliyoruz. Bunun bilincindeydimOkumaya devam edin “Ufak Gözlem”

Düş’ünce

İnsan yaşamı boyunca sürekli olarak düşür, düşünür, düşünür… Düşünmek istemediği zamanlarda bile düşünmek istemediği şeyleri düşündüğünü farkına varır. Elimizde olan bir şey midir? bu konuya henüz varamadım. Defalarca kez düşünmek istemediğimiz şeylerin ortasında buluyoruz kendimizi hatta bazen onları yaşıyoruz. Olmasını istemediğimiz ne varsa düşünmekten kaçtığımız ne varsa hepsi beynimizin içinde. Kurtulmaya çalışmanın yolu ise belkiOkumaya devam edin “Düş’ünce”

Çevrenizi Temiz Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler

Dünyamız hızla artan nüfus, kalabalıklaşan şehirler, fosil ve katı yakıt kullanımı, bilinçsiz sanayileşme, tarım alanlarının yanlış kullanımı vb. birçok nedene bağlı olarak kirlenmeye devam ediyor. Suyumuz son hızla zehirleniyor, balıklar ölüyor, okyanuslar plastik cennetine dönüyor, hayvan türleri yok oluyor, ormanlar azalıyor ve çöpler bugüne kadar hiç olmadığı kadar artmış durumda. Bunun da sorumlusu tamamen bilinçsizOkumaya devam edin “Çevrenizi Temiz Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler”

Seyahat ve Doğa Açılıyor

Merhaba arkadaşlar, biliyorsunuz ki blogum da seyahat ve doğa bölümü de mevcut. Daha önce gezip gördüğüm deneyim elde ettiğim yerleride sizlerle paylaşacağım. Fakat bunun yanı sıra bu hafta içinde gideceğim Bursa seyahatinde gezdiğim yerleri sizlere buradan aktarmaya devam edeceğim. Sizlerle paylaştıktan sonra sizinde paylaşımlarım hakkında duygu ve düşüncelerinizi öğreneceğim bir form oluşturacağım. Hep birlikte güzelOkumaya devam edin “Seyahat ve Doğa Açılıyor”

Tahammülsüzlük

İnsanların tahammülsüzlüğü gerçekten en üst sınıra ulaşmış durumda hiç bir konuda ve hiç bir şekilde kimse kimseye tahammül gösteremiyor. Bugün Gebze’ye gitmek için bindiğim otobüste, sadece bir adamın başka bir adama, “Akbil’i, uzatır mısınız? “ demesiyle başlamış kavgadan söz ediyorum sizlere. En ufak bir durumda bile insanlar bu kadar öfke patlaması yaşarken günümüzde oluşan cinayetlereOkumaya devam edin “Tahammülsüzlük”

Mevsim Rüzgârları

Günün en güzel saatlerinin gece olduğunu, yazılarımın bir kaçında belirtmiştim. Fakat benim için, en güzel saatleri. Sizler için bu durum farklı durum söz konusu olabilir. Yaşamdan zevk almayı biliyor olmak, yaşayabilmek. En önemlisi anın tadını çıkarıyor olmak diyorum ben buna. Yağmur yağdığında ki mutluluğum. Hava karardığında ki mutluluğum. Ah bir görseniz, gerçekten şaşırırsınız. Haklısınız da…Okumaya devam edin “Mevsim Rüzgârları”

Alkışlanmak

İllüzyon mu desem yoksa kibir mi desem bilemedim. Başlığa illüzyon yazdım ama aynı zamanda kibir de bu. Ne mi bu? Bir şeyleri hak ettiğini sanmak. Başarıyı bir hak edilmiş ödül olarak görmek… Yok böyle bir şey dostlar. Hiç kimsenin herhangi bir konu hakkında bir hakkı yoktur. Sözlerim ağır gelebilir. “Olur mu öyle şey? Ben çokOkumaya devam edin “Alkışlanmak”

Ayrımcılık Neydi?

Eşyalarımı yıkamıştım. Kuruduktan sonra ise tek tek katlayıp düzenli bir şekilde dizmeye başladım. Ancak baktım ki markalı olan eşyalarımı daha özenli diziyor, daha ucuza aldıklarımı ise göz kararı bir şekilde katlayıp atıyordum. Birden durdum, ne yapıyordum ben? Düpedüz ayrımcılık yapıyordum. İki elbisenin de özü, pamuktan ibaretti. Belki ikisi de aynı tarlada yetişmişti.Aynı suyu içmiş, aynıOkumaya devam edin “Ayrımcılık Neydi?”

Sapyoseksüel Nedir?

Bugün internette görüp merak ettiğim ve araştırdığım Seksüel kelimesinin başına bir şey getirip birkaç ünlü isme ithaf ettikten sonra birazda trend topic yapınca, lügata girmiş oluyor. Sapyoseksüel de bunlardan sadece bir tanesi. Yeni nesil “smart is the new sexy” düşüncesi diyebiliriz. Akıl, her zaman çekiciliğini koruyan bir kriter. Artık karşı cins ilişkilerinde de, bir kriter olmaya aday; hattaOkumaya devam edin “Sapyoseksüel Nedir?”

KISA FİLM: ALIKE

Copi, yoğun bir hayatın göbeğinde, oğlu Paste’e doğru yolu göstermeye çalışan bir babadır. Peki doğru yol nedir? Barcelona’da yaşayan Daniel Martínez Lara ve Rafa Cano Méndez’in yönettiği yedi dakikalık kısa film Alike, bir baba oğul ilişkisinden yola çıkarak modern hayatın insanı olduğu yere mıhlayan tuzaklarını ele alıyor. Hayatın renklerini kaybedince insanın, belki farkında bile olmadan, nasıl daOkumaya devam edin “KISA FİLM: ALIKE”

İşte “sevmek”

Bir insanı beklersiniz, hatta öyle bir sonsuz döngü haline gelir ki bu yine de sevginin aşamayacağı şey olduğunu bilerek ve buna inanarak hareket ederseniz o döngünün içinden er ya da geç mutlulukla çıkarsınız. Sevginin aşamayacağı şey yoktur. En azından bu zamana kadar bu şekilde indekslendik. Dönüp yaşama baktığımızda ise bazen sevginin bile yetemediği şeyler olduğunuOkumaya devam edin “İşte “sevmek””

Alias Grace Hakkında – Dizi: Netflix Öneri

Alias Grace Konusu, İncelemesi, Detayları, Oyuncuları, Puanları, Fragmanı Netflix dizileri arasında cinayeti konu alan ve geçmiş dönem esintisini bize yaşatarak dizi oldukça izlenmeye değer. Yayın Tarihi: 2017 KanadaYaratıcısı:  Sarah PolleyOyuncular:  Sarah Gadon, Edward Holcroft, Rebecca LiddiardTür: Gerilim , SuçÜlke: KanadaSüre: Ort. Bölüm Uzunluğu 45 dk – Toplamda 1 Sezon- 6 BölümOrijinal Dili: İngilizce Alias Grace Konusu Margaret Atwood’un 1800’lüOkumaya devam edin “Alias Grace Hakkında – Dizi: Netflix Öneri”

“HİÇ”

Tam karşımda köşesiz duvarlar var , simsiyah. Bu örümcekler nereye ağ örecekler. Çünkü çürümüşlüğüm çok sinek biriktirdi. Sonsuzlukta da boğuluyormuş insan. Köşesi olmayan duvarlar içerisinde , yankı yapan sesimi bir şarkı gibi dinleyerek deliriyorum. Hem göremediğine de inanırdı insan oysa. Şimdi bir kuş uçsa buradan , kaç hayal sürer sana varmasına ? Hem kuşlar özgürdürOkumaya devam edin ““HİÇ””

Omayra Sánchez’in Üzücü Hikayesi: Fotoğraf/Video

Yıkıcı bir volkanik patlamadan sonra Omayra Sánchez’i fotoğraflayan Frank Fournier, daha sonra “cesaret ve haysiyetle ölümle yüzleşen bu küçük kızın karşısında kendini tamamen güçsüz hissettiğini” hatırladı. Kasım 1985’te, Kolombiya’nın küçük Armero kasabası, yakındaki bir yanardağın patlamasıyla ortaya çıkan devasa bir çamur kaymasıyla sular altında kaldı. On üç yaşındaki Omayra Sánchez, dev bir enkaz ve boyun derinliğindekiOkumaya devam edin “Omayra Sánchez’in Üzücü Hikayesi: Fotoğraf/Video”

Anket Doldurarak Para Kazanma Yöntemleri Ysense

Merhaba okuyucularım, bugün ki yazımda sizlere biraz anket doldurarak para kazanmanın yöntemlerinden bahsedeceğim. Ysense Nedir ve Nasıl Para Kazanılır? (2020 Detaylı Anlatım) Ysense 2007 yılında clixsense adıyla hizmet vermeye başlamış anket doldurarak para kazanma sitesidir. 2019 yılında yenilenen Ysense adıyla ve yeni arayüzüyle daha iyi hizmet vermeye başlamış bir sitedir. İnternet üzerinden ek gelir eldeOkumaya devam edin “Anket Doldurarak Para Kazanma Yöntemleri Ysense”

Bir Gece

Geceyi ayrı seviyor olmak. Karanlıktan korkarken bile karanlığa sığınmak gibi. Gökyüzünün, yıldızlarla ve dolunayla yeryüzünü aydınlatması gibi naif… Öylesine güzel bir havası var gecenin. Öyle güzel. Yatağımda uzanmış, bu makaleyi yazarken aralanmış penceremden hafif rüzgar esintisini dinliyorum. Ansızın çıkan radyo da şarkı bana eşlik ediyor. Şarkı oldukça güzel fakat kime ait olduğunu henüz bilmiyorum. MakaleminOkumaya devam edin “Bir Gece”

Anne with an E – Dizi: Netflix Öneri

Anne with an E – Dizi Konusu, İncelemesi, Detayları, Oyuncuları, Puanları, Fragmanı Netflix dizileri arasında insanın içini ısıtmayı başaran ender dizilerden birisi. Müthiş bir dram dizisi ve mutlaka izlenmeli. Oyuncu seçimi mükemmel. 19. yüzyıl ambianslarını görmek muazzam… Yayın Tarihi: 19 Mart 2017Yaratıcısı: Moira Walley-BeckettOyuncular: Amybeth McNulty, Geraldine James, R.H. ThomsonTür: DramaÜlke: KanadaSüre: Ort. Bölüm UzunluğuOkumaya devam edin “Anne with an E – Dizi: Netflix Öneri”

Hayatımız Bizim

Yaşamak istediğimiz hayatı mı yaşıyorduk ki ? Öylesine yaşıyoruz. Öylesine sürdüğümüz , süregelen ve ne zaman sonlandıracağımızı bilmediğimiz naçizane hayatımız. Bazen başımızı alıp kaçışlarımız. Ya da kaçmak isteyip kaçamayışlarımız. Her şeye rağmen hayatımız. Üzüldüğümüz de belli etmeme çabalarımız. Üzüntümüzün sinirimizle kurduğu ittifak ve ortaya çıkan çatışmalarımız. Mutluyken , kahkaha atmamız. Gözlerimizin hafiften kısılması ve güzelOkumaya devam edin “Hayatımız Bizim”

Hayallerimiz, Çabamızın Önüne Geçerken

Küçük bir hayal kuruyorsun önce , bu gerçekleştiğinde çok seviniyorsun. Mesela , babanın akşam işten eve geliyorken senin için alacağı çikolata’nın hayali. Akşam baban eve geliyorken sevdiğin o sütlü çikolatayı almış oluyor. Bunu gördüğünde seviniyorsun , kurulan bir çikolata hayalinin gerçek olması seni mutlu ediyor.

Aynı Yolun Yolcuları

Ve en sonunda anlıyorsun ki aynı yolda yürüdüğün insanlardan sana fayda var. Aynı dili konuştuğun, aynı hisleri yaşadığın, aynı amacı paylaştığın. Aynı yolu yürümediğin insanlar ile sadece belli bir noktaya kadar geliyorsun. O noktadan bir adım öteye geçmek mümkün olmuyor. Belli bir seviyede iletişim, belli bir seviyede samimiyet ve belli bir seviyede arkadaşlık. Ama ötesi mutlakaOkumaya devam edin “Aynı Yolun Yolcuları”

Bu da böyle olsun

Cafcaflı kelimeleri sevmiyorum artık. Abartı gözüken her şeyden kaçıyorum. Abartılı insanlar, abartılı düşünceler ve abartılı duygular… Mesela renk seçimi bile yaparken keskin kırmızı, mavi veya yeşil seçmiyorum. Olabildiğince flu ve kıyıda köşede kalmış renkler benim ilk tercihim oluyor. Açıkcası oldukça karmaşık ve çok hızlı giden hayatım olduğu için biraz yavaşlamak istiyorum. Evet, tam olarak “yavaşlamak”Okumaya devam edin “Bu da böyle olsun”

Dolunay

Ne zaman geceye dair bir şeyler yazmak istesem hep odamın penceresinden başlıyorum çünkü gecenin en sevdiğim yanı karanlık odanın penceresinden ay ışığını seyretmek olmuştur. Buna ek olarak bir de sokak lambası. Ağaçların rüzgârla ahenkle dans edişleri ya da etmeyişleri lâkin dans etmelerini tercih ederdim. Yatağımın içinde bedenimi sürekli döndürüyorum. Ayaklarımla soğuk yer arıyor ve birazOkumaya devam edin “Dolunay”

Sosyal Medyaların Kapatılma Kararı

Günümüzde sosyal medyanın ehemmiyeti büyük. İyi anlamda olduğu kadar bu kötüye kullanım yönünde de böyle ne yazık ki. Kişisel bilgileri, düşünceleri ve fikirlerimizi ortaya koyduğumuz platform da kimi zaman olumlu kimi zamansa olumsuz sonuçlar doğuran olaylar ve durumlara maruz da kalabiliyoruz. Örneğim twitter da her konu da olduğu gibi bu konuda da çoğu insan fikirleriniOkumaya devam edin “Sosyal Medyaların Kapatılma Kararı”

Sevgi mi yoksa güven mi?

Okunan şiirler, izlenen filmler veya dinlenen müziklerin yüzden doksanı sevgiyle veya aşkla bağlantılı konuları işlediğini tahmin etsek yanlış söylemiş olmayız herhalde. Gerçekten de öyle. Aslında aşk konusu en zayıf noktamız. İstediğimiz kadar zeki de olsak hepimiz bu duyguya yenik düşüyoruz. En kör noktamız diyebiliriz. Belki de bizi hayvanlıktan ayıran ulvi bir duygu. Bazılarımız için bunaOkumaya devam edin “Sevgi mi yoksa güven mi?”

Basit Yaşamak

Ne güzel şeydir basit yaşamak. Daha düzenli ve daha az eşya ile huzuru bulacağıma inanıyorum. Karmakarışık ilişkiler yerine olduğu gibi olan açık ve net bir hayat diliyorum. 3 senedir idrak etmeye çalıştığım bir konu bu. Giysimden, ev eşyalarımdan, telefonumdan hatta sosyal yaşamıma kadar bir dönüşüm içerisindeyim. Olabildiğince sadeleşmeye ve özgürleşmeye çalışıyorum. Zihnen de öyle. SürekliOkumaya devam edin “Basit Yaşamak”

Olgun İnsan

Sanırım insan olgunlaştıkça daha bir sessiz, daha bir tepkisiz kalıyor her hal. Öyle kahkahaları sönüyor mesela. Onun yerine artık gülümsemeye dönüyor. Aşırı duygusallıklarının yerini de bir damla gözyaşı alıyor. Ama dikkat ederim sadece bir damla. İki damla değil. Bu yüzden hayatına girmesi gereken insanı da her ne olursa olsun ağırlıyor, gitmesi gereken insanı da aynıOkumaya devam edin “Olgun İnsan”

Deniz De Bir Akşamüstü

İçten tam da bu, en içten olmasıydı tüm mesele. İçtenlikle inandığımız, güvendiğimiz, biriktirdiğimiz ne var ise bir gün bize sırtını döneceğini ve kapıyı yüzümüze sertçe kapatınca farkına varıyorduk. Başta güllük gülistanlık, kokulu çiceklerin bize sunulduğu o bahçenin kapısından adım atamıyorduk ya da atmak istemiyorduk artık. Hayat tüm gerçekliği ile o bahçe de dururken biz oOkumaya devam edin “Deniz De Bir Akşamüstü”

Gece’lik Makale

Nedendir bilmem ama geceleri kendimi daha huzurlu hissediyorum. Herkes uykuya dalmış bilmem kaçıncı rüyayı görürken bazı günler anlamsızca birden uyanıyorum. Gün boyunca kendime zaman ayıramıyorum. Kendime zaman ayırmak için en doğru saatleri gece yarısı seçiyorum. Özellikle en üretken olduğum saatlerde bu saatler. Hatta bu yazıyı da bir gece yarısı yazıyorum. Önceleri kendimle yüzleşmek için harcardımOkumaya devam edin “Gece’lik Makale”

Mutlu Haberler

Merhaba dostlar, bugün beni hayli mutlu eden bir haberler yazıyorum. Sizlerle paylaşmadan edemeyeceğim. Mutluluğu paylaşmak kadar güzel ne olabilir ki ama dimi 🙂 Başvurmuş olduğum, “Milliyet” blog sitesine editörler tarafından başvurum kabul edildi. Bundan sonra orada da yazmaya başlayacağım. Kendi blogumda paylaşım yapmak benim için büyük bir zevkken artık oradan da bir çok okuyucuya ulaşımOkumaya devam edin “Mutlu Haberler”

“İYİKİ VARSIN EREN”

Ailede herkes kendi sorumluluklarını eksiksiz yerine getirmek için çabalarken en büyüksorumluluğumuzun sevgimize sahip çıkmak, sevdiklerimize sarılmak ve sevgimizi içtenlikle duyumsatmak olduğunu unutuyoruz. Kalabalıklar arasında yaşanan yalnızlıkların sessiz çığlıklarını duyabilseydik kulaklarımız sağır olurdu diye düşünüyorum bazen. Trabzon’da teröristlerle çıkançatışmada 15 yaşında şehit düşen Eren Bülbül ölümünden önce sosyal medya hesabında “Biri de çıkıp demiyor ki ErenOkumaya devam edin ““İYİKİ VARSIN EREN””

Aynı Yolun Yolcuları

Ve en sonunda anlıyorsun ki aynı yolda yürüdüğün insanlardan sana fayda var. Aynı dili konuştuğun, aynı hisleri yaşadığın, aynı amacı paylaştığın. Aynı yolu yürümediğin insanlar ile sadece belli bir noktaya kadar geliyorsun. O noktadan bir adım öteye geçmek mümkün olmuyor. Belli bir seviyede iletişim, belli bir seviyede samimiyet ve belli bir seviyede arkadaşlık. Ama ötesi mutlakaOkumaya devam edin “Aynı Yolun Yolcuları”

Yazmak ve Utanmak

Bazen yazı yazmaya utanırım. Yazsam bile o yazıyı paylaşmak nedense ukalaca gelir. Bu yüzden blogda birçok taslak halinde bekleyen yazım var. Utanırım çünkü hayat hakkında yazı yazmak ve hele birde onu paylaşmak çok büyük sorumluluk ister dostlar. Bu tür yazılarda ne yazdığınızın hiçbir önemi yoktur. Önemli olan okuyucuya tesir edebilmektir. Bunun ise bir tek çözümüOkumaya devam edin “Yazmak ve Utanmak”

Yaşadıklarımız, En Gerçeklerimiz

Henüz nevresimini yeni değiştirdiğim yastığıma başımı koyduğumda her şey daha da fark edilir oluyor. Açmış olduğum pencereden esen hafif rüzgar ve yeni değiştirdiğim nevresimimden burnuma dokunan yumuşatıcı kokusu. Güzellikleri olduğu kadar sıkıcı yönleri de var elbet. Örneğin şu an bir sivrisineğe maruz kalmış bulunmaktayım. Umarım cümlelerimi güzel toparlayabilirim 🙂 Üzerimde bulunan pikeden ayaklarımı dışarıya çıkarıpOkumaya devam edin “Yaşadıklarımız, En Gerçeklerimiz”

Fikir Alıcısı

Her zaman söylerim; her fikrin alıcısı bulunur, siz yeter ki doğru yere pazar kurun. Ancak bu fikirlerinizin doğru olduğu anlamına da gelmez, yanlış olduğunu da göstermez. Hayatın en büyük aldatmacısından biri de budur zaten. Etrafımızda bizi seven, saygı duyan hatta alkışlayan çok fazla insan olabilir. Bu alkışlamalar sizin doğru yerde pazar açtığınızı gösterir. Fikirlerinizin doğruOkumaya devam edin “Fikir Alıcısı”

Gün Güzelliği

Bu havalarda mutlu olurum ben. Mesela rüzgar ne soğuk esiyor, ne de sıcak esiyor. Öylesine vazifesini yapmak için yanağınızdan öperek selam verip gidiyor. Bence çok romantik. Yapraklar ise yeşermiş. Ancak ağaçlarda sonbahar hüznü de yok, ilkbahar şımarıklığı da yok. Siz ona ne anlatırsanız anlatın, o öylece sizi dinliyor ve sizi asla yargılamıyor. Herhangi bir iddiasıOkumaya devam edin “Gün Güzelliği”

-2020-

2020 adeta süpriz gibi geldi ve süprizlerini sunmaya devam ediyor. 🙂 Bize hiçbir faydası olmayan komplo teorilerinden bahsetmeyeceğim. Ayrıca bu yazı virüs hakkında da olmayacak. Bu konular üzerinde oldukça fazla okumalar yaptığınızı düşünüyorum. Birkaç ay önce olan depremi de unuttuk, sınırımızdaki savaş riskini de. Gerçekten ne kadar unutkan varlıklarımız biz… Elbet bir gün virüsü de unutacağız.Okumaya devam edin “-2020-“

Bir Hiç’lik

Sanırım yine bir şeyi içten yaşıyor olmam gerekiyordu yazmam için. Bunu gün ağırdığında çok iyi fark etmiştim. İçinde ki anlamdıramadığın o boşluğu, artık uğraşmak zorunda olmadığın, uğraşmak için çabaya daha fazla gerek olmadığının boşluğuydu. Tüm bunların hissetmenin ardından bir ölüm haberiyle devam etmek zorunda kaldım günüme ve aslında her şeyin ne kadar mühim olmadığını farkOkumaya devam edin “Bir Hiç’lik”

Bir Düş

Söylesene… Bir düş , bir gecede kaç kez görülür ? Az önce zamanı durdurdum. Şimdi , bir pencerenin ardından esen rüzgârı dinliyorum. Zor bir gece geçirdiğimde hep böyle olur. Nefes aldığım yeri hatırlamam ve kim olduğumu anlamam biraz zaman alır. Gün her zamankinden geç başlar fakat her zamanki gibi erken biter. Sonrası , gece… Sonrası,Okumaya devam edin “Bir Düş”

Kırmızı Yok-luk

Öfke alışık olduğum bir duygu değil ama berbat bir öfke sıkıştı içimde. Kusamadığım bir öfke , korkunç. Kendimi kirletmemeliyim bununla , çekip almalı çok uzağa atmalıyım. Şefkatle yoğrulmuş bir göğsün hak ettiği şey değil bu his ; tüm hisleri ezip geçen acımasız bir diktatör… Ezilen duyguların özgürlüğü için savaşmalıyım fakat ne harcanacak vaktim ne deOkumaya devam edin “Kırmızı Yok-luk”


Anneanne Evlerinin Anatomisi

Ne zaman ezberlendiği hatırlanmayan bir şarkı gibiydi benim için anneannemin evi, hem tanıdık hem uzak. Ev nasılsa hep babaannenin ya da anneannenin olurdu çocukken, dedelere gidilmezdi, belki iki dede karıştırılacağından, belki de o evi dolduran, büyüten, nefes aldıran, onu sokaklara taşırıp denizlere daldıran o kadınlar olduğundan. Ev içleri hızla ufalıp binalar göğe doğru yükselir, ebeveynOkumaya devam edin “Anneanne Evlerinin Anatomisi”

Yetişkinlere Eğlence

Hepimizin zorlu süreçten geçtiği, evde kalmak zorunda kaldığı bu dönemde sizlere evde neler yapabileceğiniz konusunda daha önce ki makalelerimde belirtmiştim. Bugün sizlere evde yapabileceğiniz, zevk alırken aynı zamanda zamanı eğlenceli hale getirebileceğiniz bir etkinlikten size bahsedeceğim. Bunun dışında bunu en uygun nereden temin edebiliriz bunların bilgisini sizlerle paylaşacağım. Mandala dan size kısaca söz edeyim. Mandala HindistanOkumaya devam edin “Yetişkinlere Eğlence”

Bir Sığınak, ‘yalan’

Mevsimler gibidir, değişir. Sürekli değişkenlik gösteren inanılması güç bir sığınak, bazen korkudan bazen sevgisizlikten bazense düşüncesizlikten fakat sorun ne olursa olsun hep kaçış yolunun sonunda saklanılan, orada gizlenip saklandığımız sığınak. Sığınaklarımız var bizim, sizin, hepimizin. Kaçış bulamadığımızda tutunduğumuz fakat er ya da geç sığınaktan çıkmak zorunda olduğumuz çoğu zaman ise sığınakta yakalandığımız. Sevginin her şeydenOkumaya devam edin “Bir Sığınak, ‘yalan’”

Umutsuz Vaka

Çoğumuz yaşamımız boyunca umutsuzluğa kapıldığımız, kapılmakla kalmayıp hayatımızın kalanını da o denli umutsuz geçireceğini düşünebilir. Düşünüyoruz da. Yaşamanın umuttan olduğunu da şu sözler anlatmış, ‘Bir umuttur yaşamak.’ Yaşam bir döngüden ibaret değildir. Birden çok döngü üzerine kurulmuş hayatımızın hangi noktasında olursak olalım, umudu yitirmeden yaşamayı bilmeli ve o şekilde hareket etmeliyiz. Yaşadığımız zorluklarda çıkardığımız derslerOkumaya devam edin “Umutsuz Vaka”

Karantina Günlerinde Evde Neler Yapılabilir?

Dünyayı alarma geçiren Corona virüsü Mart ayında ülkemizde de görüldü. Corona virüsü 100’ün üzerinde çeşidi olan, çok büyük bir çoğunluğu hayvanlarda enfeksiyona yol açan, çok azının insanlara bulaştığı bir virüs olarak dikkat çekiyor. Önce hafif semptomlar gösteren bu virüs sonrasında ölüme kadar yol açabiliyor. Bu riski aza indirmek için olabildiğince evden çıkmamaya, ihtiyaçlarımız doğrultusunda maske, eldiven ve mesafe kurallarınaOkumaya devam edin “Karantina Günlerinde Evde Neler Yapılabilir?”

Hiç’lik

Elbette , başa döneceksem eğer , değiştirmek isterdim kimi şeyleri. Yağmur sonrası açan gökkuşaklarının rengini değiştirmek isterdim. Her yağmur sonrası , farklı renk tonlarında gökkuşakları açardı mesela. Yaprakların rengini değiştirirdim sonra. Bir çoğu mavi renkte olurdu. Mavi ve tonları. Diğerleri ise rengârenk… Ağaçlar kocaman ve görkemli olurdu. Dandik binalar için yıkılmayacak güçte ve güzel. HattaOkumaya devam edin “Hiç’lik”

Mor-Yastığım (En çok okunan)

Cümlelerime nasıl başlasam diye düşündüğüm fakat bir türlü bulamadığım bir geceden , yazıyorum. Gelişi güzel yazacağım. Biraz içimden ama asla dışımdan değil. İçimde , içimdekinden yazacağım. Yatağın içinden , henüz başlığını bile koyamadığım bir makaleyi dize getiriyorum. Siz okurken dile getirirsiniz umarım. Bir hayli soğuk , çorapla yatmayı sevmeyen ben , yorganımın içinde bir süreOkumaya devam edin “Mor-Yastığım (En çok okunan)”

Emek İster

Sevgi dediğimiz, bir mutluluk kaynağıdır. Mutlu olabilmenin, mutlu kalabilmenin ve süregelen bir eylem olması adına sevgi şarttır. İnsan sevgiyle büyür, sevgiyle beslenir. Yeterince sevgi almamış bir insan, yaşamaktan yorulur. İnsan yaşadıklarıyla büyür bir süre sonra yaptığı hatalardan ders çıkarmaya başlar. Çıkardık mı ? Çıkarmayıp tekrar ettiğimiz hatalarımız ve bizi mutsuzluğa iteleyen şu acı eylem.

Halledebilirim

Her şeyin geçeceğine inandığınız zamanlarda içinizi kaplayan o huzurun çiçek bahçesinden farkı olmadığını , fakat inanmadığınız da bir çöle dönüşeceğinin farkında olduğumuz , tüm bunları bilip ise yaşamaya devam etmeye çalışan ve tüm kötü , iyi ne varsa üstesinden gelmeye çalışan insandır , hayatın içinde “yalnız” bir insan. Dilerse etrafında milyon tane insan , milyonOkumaya devam edin “Halledebilirim”

Çık’maz

Kötü bir şey gelmeli insanın başına , dönüp demeli kendi kendine nerede , nasıl hata yaptım diye. Bugün iyisin , hoşsun ama yarın ? Yarınlar karanlık. Oysa aydınlık ararken , yarınları karanlık yollar ile getirmişiz. Geleceğimizi kirletmişiz. Aslına bakarsanız insan bir şey yaşamadan da yazamıyor. Yazıyor fakat yaşanılan olaylar daha bir sineden oluyor. İnce inceOkumaya devam edin “Çık’maz”

40 YIL

Bir kısmı yosun tutmuş gibi. Birikmişlikler var. Kat kat giyinmene rağmen üşümen , rüzgârlı havada şemsiye açman , güneşli havada etrafa kısık gözlerle bakman ya da bakamayışın gibi. 40 yıl kahvenin de , 40 yıl hatrı olduğunu söylüyorlar. Hatrı kalıyor mu bilmem. Hatrı sayılır kahve içme

Elalem Ne Der ?

Hep bir şeyler uğruna koşturmak. Mesela birilerinin gönlünü kazanmak için çabalayıp durduğun hayatın yahut birine daha fazla ne katabilirim diye , yaptığın yapacağın şeyler. Sırf ailen istiyor diye tercih ettiklerin ama yine de senin hayatın. Tüm bunlar fark edilmese de hayata müdahaledir. Kişinin özgür ve hür iradesiyle yapmadığı elallem ne der sorusunun yüz tutmuş halidir.Okumaya devam edin “Elalem Ne Der ?”

Hayallerimiz , Çabalarımızın Önüne Geçerken

Küçük bir hayal kuruyorsun önce , bu gerçekleştiğinde çok seviniyorsun. Mesela , babanın akşam işten eve geliyorken senin için alacağı çikolata’nın hayali. Akşam baban eve geliyorken sevdiğin o sütlü çikolatayı almış oluyor. Bunu gördüğünde seviniyorsun , kurulan bir çikolata hayalinin gerçek olması seni mutlu ediyor.

Hayatımız Bizim

Yaşamak istediğimiz hayatı mı yaşıyorduk ki ? Öylesine yaşıyoruz. Öylesine sürdüğümüz , süregelen ve ne zaman sonlandıracağımızı bilmediğimiz naçizane hayatımız. Bazen başımızı alıp kaçışlarımız. Ya da kaçmak isteyip kaçamayışlarımız. Her şeye rağmen hayatımız. Üzüldüğümüz de belli etmeme çabalarımız. Üzüntümüzün sinirimizle kurduğu ittifak ve ortaya çıkan çatışmalarımız. Mutluyken , kahkaha atmamız. Gözlerimizin hafiften kısılması ve güzelOkumaya devam edin “Hayatımız Bizim”

Aradığınız şeyi bulamıyor musunuz? Sitede aramak için arama formunu kullanın.

Yeni içerik doğrudan gelen kutunuza iletilsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: