Güç Bizde

kadin-haklari

 

O etek çok kısa,  diz altı olsun.
Kız gibi ağlama.
Yüzündeki boyayı temizle de gel.
Kemiklerin sayılıyor.
Kilolarından tartı kırılacak.
Kız dediğin ince kaşlı olur.
Kalın kaşlar da ne çok yakışıyor kadınlara.
Karı gibi dedikodu yapıyorsun.
Bayanlar önden.
Kır dizini evinde otur.
Yemek yapayı bilmeyen kocaya varamaz.
Spor değil temizlik yap zayıflarsın.

….

Eh! Yetti! Diyor değil mi insan. Yetti. Çek elini kadının üzerinden. Bırak istediğini giysin. Bırak istediği gibi gezsin. İster yemek yapsın ister spor yapsın. Kilolarıyla mutluysa öyle kalsın. Bırak duygularını istediği gibi yaşasın. İster etek giysin ister şalvar. İster kapalı olsun ister açık. O kadar kolay mı?

“Erkek çocuklarına eşitliğin ve saygının kurallarını öğretmeliyiz. Böylece cinsiyet eşitliği hayatlarının doğal bir parçası gibi büyüyebilirler. Kız çocuklarına ise insanoğlunun erişebileceği en yükseğe erişebileceklerini öğretmeliyiz”

Kadınları kısıtlayan kim? Erkekler mi? Yoksa sen de mi dahilsin? Kadın mısın , erkek misin? Fark ediyor mu gerçekten? Erkekler bir yana kadınlar bir yana mı veriliyor bu savaş? Öyle değilse bu işte bir terslik var. Ben hem kendi özgürlüğüm hem diğer kadınların özgürlüğü için yazmıyorsam bu işte bir terslik var. Erkekler kısıtlıyorsa seni sadece yalnız değilsin bu hayatta. O zaman neden tek mesele kadınların özgürlüğü? Bu işte bir terslik var. Otur düşün bakalım, nerede bir terslik var.

Bir erkek gibi düşün. Bu kadınların üzerine çok gidiyoruz. Onlar da istedikleri gibi yaşamalı bu hayatı. Bir kadın gibi düşün. Ben de yaşamalıyım bu hayatı. İşte buldum! Ben de yaşamalıyım. Biz değil BEN!

Hemcinsinden bu kadar irrite olmanın sebebi kıskançlık mı? Bencillik mi? Duyguların mı yoksa düşüncelerin mi? Hadi itiraf et en güzeli senin olmalı, en iyisi, en çoğu. En güzel sen olmalısın, en popüler en,en, en…

….

Bir kadının diğer kadına yaptığı kötülüğü hiçbir erkeğin diğer bir kadına yapabileceğini düşünmüyorum. Fiziksel şiddetten bahsediyoruz devamlı ,  hani erkeklerin kadınlara uyguladığı şiddet. Ancak kimse kadınların birbirine uyguladığı şiddetten bahsetmiyor. Duygusal şiddet mi, manipülasyon mu, baskı mı… Artık ne derseniz.

Birbirini en çok anlayabilecek iki canlı varlığın böylesine birbirinden uzak olması akıl işi değil.

“Kendimizi nasıl gördüğümüzle ilgili algıyı yeniden şekillendirmeliyiz. Kadınlar olarak bir adım ileri atılmalı ve öncü olmalıyız”

Sanırım artık tüm o kötü duyguları bir yana bırakmalıyız. Nasıl yaşamak istiyorsan öyle yaşamalısın ancak bir diğerinin de nasıl yaşamak istediğini kendisinin karar verebileceğini unutmadan. Bir diğerini yargılamadan önce kendini yargılamalısın.

Önce kendi ellerine bak bakalım temiz mi ?

“Dünya seni senin gördüğün gibi görür ve senin kendine davrandığın şekilde davranır.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: