Beğenilme ve Endişe

“İnsan endişeden yaratılmıştır” sözünü hep sevmişimdir.

Zira bir sözü öyle hemen kolayca beğenip benimseyenlerden değilim. Düşününce ne derin bir söz diye geçiriyorum her seferinde içimden. Ne çok endişe içinde yaşıyoruz diyorum. Ardından kendi endişelerimi düşünüyor ve tek tek sıralıyorum. Ancak bu sıra öylesine kamaşık bir denklem haline geliyor ki, pi sayısına nal söktürür mü diye merak ediyorum. Ne bileyim gelecek endişesi, hastalanınca ne zaman iyileşirim endişesi, yarın iş yerinde işleri nasıl yetiştireceğim endişesi, girdiğim sınavdan kaç puan alacağım ya da geçebilecek miyim endişesi…

Sürekli bitmek bilmeyen bir endişe içinde yaşıyoruz gerçekten. Ama merak ettiğim bir şey daha var biliyor musunuz? Bu endişeler yaşamak için gerekli olan ve bizi ayakta tutan şeyler mi, yoksa aksine hayatı daha da köreltip çekinilmez bir duruma getiren şeyler mi? İşte bu sorunun cevabını gerçekten merak ediyorum. Çünkü sürekli bir endişe içinde olmak; kötü bir ruhsal hastalık gibi insanı rahatsız edip durur. İnsan bununla nasıl yaşar diye düşünmeden edemiyorum. Tersini düşününce ise; hiçbir endişe yoksa orada bir hareket, uğraş, beklenti de yok demektir, ki bu da sanırım daha kötüsü.

Hemen herkesin endişeleri olduğu tartışılmaz bir gerçektir!

Ancak bu endişelerden biri var ki, insan davranışları arasında default olarak kodlanmış ve değiştirilemeyenbeğenilme duygusunun yaratmış olduğu endişedir. Bu endişe ister istemez az da olsa korku ile harmanlanıp, sonrasında ortaya bir üst level, yani beğenilmeme korkusu olarak çıkıyor. Bu yüzden beğenilme duygusu için, beğenilmemenin korkusuyla var olur diyebiliriz. Dolayısıyla insanların beğenilme duygusunun altında yatan asıl sebep de bu korkuya dayalıdır ve insanların çoğunda bu korku mevcuttur.

Eğer insan olarak ”kendi davranışlarımızı belirleyen en önemli ve güçlü faktör ne” diye soracak olsaydık, beğenilme duygusunun ilk üçe gireceğine bahse girebilirdim. Ancak bunun için insanın kendi iç dünyasına bir ayna tutması gerekiyor. Hayır benim hiç öyle endişelerim olmadı, olamaz da zaten diyebilirsiniz ama insan bazı şeyleri kendine itiraf etmeye engel olamaz. Çünkü bir şeyi sizin bilip başkalarının bilmemesi, o şeyin hakikat olmadığı anlamına gelmez.

Endişelerimiz, yaşamın değişkenliği ile doğru orantılıdır. Bundan yüz yıl önce farklı, günümüzde ise farklı endişelerimiz var. Dolayısıyla gelecekte insan olarak ne tür endişeler içinde olacağımız da bilinmemektedir. Belki bir kaç varsayımda bulunabilirim ama durduk yere yersiz bir endişe içinde olmak pek akıllıca gelmiyor. Zaten hali hazırda var olan binlerce endişe içinde boğulurken, gelecekte var olması muhtemel endişeler için şimdiden kafa patlatmak saçma olurdu. Gerçi günümüzde bile ”saçma” diyebileceğim bir yığın endişe içinde yaşadığımız ortada.

Mesela sosyal medyada beğenilmeme endişesi diye bir şey var.

Bin takipçiniz olan instagram hesabınızda yüklediğiniz son fotoğraf için tek bir beğeni bile almamak sizi hasta edebilir. Bu komik gelebilir ama eğer bir test yapacak olsaydık, endişeden ölenlere bile rastlayabilirdiniz. Hayır abartmıyorum! Çünkü ”ben senin instagram fotoğraflarını beğendim/sen neden benimkileri beğenmedin” şeklinde sitem dolu sözlerle geri bildirimde bulunan insanların var olduğunu düşünürsek, bu insanın endişeden ölebileceğini söylemek yanlış olmaz. Ya da uzun saatler harcayıp, alın teri ve emekle ortaya çıkardığınız bir eserin kötü eleştirilere maruz kalması da yine sizi hasta etmeye, rahatsızlık duymaya hatta depresyona bile sokabilir. Hastalık sebebi ise yine ”beğenilme arzusunun yarattığı endişe” ye dayalıdır. Bu yüzden insanı hasta edip depresyona sokan beğenilmeme korkusunun tersi olan aşırı beğenilme durumunda ise; haz ve bağımlılık olan farklı bir hastalık vardır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: