Elalem Ne Der ?

Hep bir şeyler uğruna koşturmak.

Mesela birilerinin gönlünü kazanmak için çabalayıp durduğun hayatın yahut birine daha fazla ne katabilirim diye , yaptığın yapacağın şeyler. Sırf ailen istiyor diye tercih ettiklerin ama yine de senin hayatın.

Tüm bunlar fark edilmese de hayata müdahaledir. Kişinin özgür ve hür iradesiyle yapmadığı elallem ne der sorusunun yüz tutmuş halidir.

Sahi elalem ne der ?

Elalem seni konuşur , elalem seni iyiyken kötü , kötüyken iyi bile yapabilir. Hastasındır , yoğun bakımda bile derler oysa sadece üşütmüş ve gripsindir. Ya da dünyanın en kötü insanınsındır çok iyi insan o derler. Bir bakımdan işlerine nasıl iyi geliyorsa öyle derler.

Çünkü elalem.

Elalem konuşur. Büzülmeyen torbanın içindeki süs eşyasıdır onlar. Nereye koyarsan , ne kadar değer biçersen o kadar el olur. Sonrası elalem.

Çok sevdiğin bir şey varsa bile yapamıyorsundur. Sırf başkaları , kötü bir şey söyleyecek ve çok sevdiğin ailen senin sevdiğin şeyi önemsemeyip başkalarını önemseyecek diye belki hiç dile bile getiremiyorsundur. Hatta içine.

Yaşadığımız bu naçizane hayatımızın kötü taraflarından bir tanesi olduğu kanaatindeyim. Mutsuz olmanın doğduğu yer aslında tam burada başlıyor. İnsan istediklerine ulaşmak isteyip ulaşamadığı yer maddi yönden sonra ki etken ‘elalem.’

Bir süre sonra yapılan şeylerin elalem için bir önemi kalmamışta olabiliyor. Zaman geçtikçe insanlar yapmam dedikleri şeylerin üstlerini karalamış oluyorlar ki bunda zamanın etkisi yoktur. İnsanların etkisi vardır.

Yapmak istediğin şeyi yaparsın ve seni kınarlar. Buna ailen , arkadaşların , akrabaların bir tepki göstermeyip saygı duymuşlardır. Ama elaleme göre bu ters gelmiştir , konuşurlar.

Senin yapmak istediğini yapamamış olabilirler. Bu onları konuşmaya iten şey de olabilir yahut insanların yaşam tarzlarına ters gelen , dini inançlarına uymayan şeylerdir.

Bir süre sonra kendileri de söylediklerinin arkasında durmayıp , yapmam dedikleri şeyleri yapıyor olabiliyorlar.

Bu yüzden , en çok bu yüzden insanların düşünceleri , sizin adınıza almak istediği kararları önemsememizde , onları dinlememizde ve fikir alışverişi yapmamızda büyük önem arz eder. Ama bu kararları uygulamak , ne elalemi ne de başkasını ilgilendirir. Düşüncelerinize saygınız varsa , yapmak istediğiniz şeyleri gerçekten yapmak istiyor ve kendinize bu konuda güveniyorsanız o zaman arkanızdayız.

Elalem yok , hiç bir zaman olmadı. Onları biz ürettik…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: