Karantina Günlerinde Evde Neler Yapılabilir?

Dünyayı alarma geçiren Corona virüsü Mart ayında ülkemizde de görüldü. Corona virüsü 100’ün üzerinde çeşidi olan, çok büyük bir çoğunluğu hayvanlarda enfeksiyona yol açan, çok azının insanlara bulaştığı bir virüs olarak dikkat çekiyor. Önce hafif semptomlar gösteren bu virüs sonrasında ölüme kadar yol açabiliyor. Bu riski aza indirmek için olabildiğince evden çıkmamaya, ihtiyaçlarımız doğrultusunda maske, eldiven ve mesafe kurallarına uyarak dışarı çıkmamız gerekiyor. Tüm bu süreçte hayatımızın birden bire evden ibaret olduğu dönemde hepimizin canı hayli sıkılıyor. Günlük uğraşlar bulmakta zorlanıyor yahut aramıyoruz. Bu yazımda sizlere, karantina günlerinde evde nasıl günlerimi geçirdiğimi anlatacağım ve buna ek olarak sizlere yapabileceğiniz vaktinizi hem eğlenerek, hemde öğrenerek geçirebileceğiniz önerilerde bulunacağım.

Gün içinde çoğu zaman evden çalışıyorum. Vaktimin çoğu evden işlerimi yaparak geçiriyorum fakat bunun dışında sıkıldığım vakitlerde sevdiğim bilgi aktarımı yapan youtube kanallarını izliyorum. Veya çok severek oynadığım, oynarken hem zekamı hem de stratejimi geliştirdiğim satranç oyununu oynuyorum. Turnuvaları takip edip, eğlenirken ve zekamı geliştirirken yeni insanlar tanıma fırsatı buluyorum. Çeşitli kişisel gelişim blog makaleleri arıyor, onları okuyorum. Günün belli bir saati kendimi egzersiz yapmaya ayırdım saat 15.00 da egzersiz yapıyor ve sağlığıma dikkat ederken evde zamanı iyi değerlendirmiş oluyorum. Ayrı zamanda kitap okumayı ihmal etmiyorum. Genellikle akşam saatlerinde kitap okumayı tercih ediyorum. Tüm bunları yaparken beslenmeme ve bol su tüketmeyi de ihmal etmiyorum.

Şimdi sizlere beğendiğim ve severek izlediğim youtube kanallarını paylaşacağım.

Yukarıda Paylaşmış Olduğum Youtube Kanallarına Aşağıda Ki Linklerden Ulaşabilirsiniz.

Barış Özcan: https://www.youtube.com/channel/UCv6jcPwFujuTIwFQ11jt1Yw
Beyhan Budak: https://www.youtube.com/channel/UCEpzQk829RfkBIUmwg54g9A
Ruhi Çenet: https://www.youtube.com/channel/UCWpk9PSGHoJW1hZT4egxTNQ

Satranç oynamayı sevenler için veya bilmeyip öğrenmek isteyenler aynı zamanda zamanı güzel değerlendirmek içinde sizlere hem mobil uygulama hemde bilgisayarlarınızdan online oynayabileceğiniz ve buna ek olarak turnuvalara katılabileceğiniz iki tane satranç uygulamasının linkine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bunlar dışında evde egzersiz yapabileceğinizden de bahsetmiştim. Severek takip ettiğim ve günde 15 dakikamı ayırdığım spor yaparken zevk aldığım kanalı sizlerle paylaşıyorum.

https://www.youtube.com/channel/UCVl6ZdslZz2Zj-34bMJFPbg

Yaşadığımız bu süreci daha iyi ve güzel şekilde değerlendirebiliriz. Evde kaldığımız bu süreçte kendimize daha nice ilgi alanları bulabiliriz. Örgü örebiliriz, müzik dinleyebiliriz vs.

Bir sonra ki yazımda sizlere çeşitli kitap ve film önerileri sunacağım. Dilerim bu süreci en iyi şekilde atlatırız. Sıkılmadan geçireceğiniz günler dilerim…

Zamanı öldürmek en pahalı harcamadır.

(Balzac)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: