Bir Düş

Söylesene…

Bir düş , bir gecede kaç kez görülür ?

Az önce zamanı durdurdum.

Şimdi , bir pencerenin ardından esen rüzgârı dinliyorum. Zor bir gece geçirdiğimde hep böyle olur. Nefes aldığım yeri hatırlamam ve kim olduğumu anlamam biraz zaman alır. Gün her zamankinden geç başlar fakat her zamanki gibi erken biter.

Sonrası , gece…

Sonrası, düşe kalka yaşanılan düşler yine.

İşte , orada epey korkarım. Karabasanlar gelir. Zaman zaman gök , zaman zaman ben gülerim. Çoğu zaman amansızca koşarım. Sonra durup beklerim ; neyi beklediğimi hiç bilmeden. Zaten neden koştuğumu da bilmem. İnsan düşlerini önceden bilebilir mi ki ? Sabahtan oturup da uykusunda neler olacağına karar verebilir mi ?

Oysa insan , gecenin üçünde ansızın gözlerini aralar. Uykusunu bir bıçakla kesip atar. Dizlerini göğsüne çekip gördüğü düşten kurtulmaya çalışır. Şimdi , pencerenin ardındaki kuşlar kadar savunmasızdır. Önce gözleriyle etrafı kurcalar , sonra kalkıp suyunu yudumlar. Bu döngünün orta yerinde kendi kendine sorar durur “Neden?” diye… İnsan düşlerini önceden bilebilir mi ki ? Gecenin üçünde oturup yıllardır sesini duymadığı birine uykusunu böldü diye kızabilir mi ?

Kalp atışı normale dönünce uzanır , gevşemeye çalışır. Bir süre gözlerini tavana diker ve öylece durur. Yine bekler ; her neyi bekliyorsa işte. Yarım bir esnemeyle kendisini geceye emanet eder.

Sonrası , aynı düş.

Sonrası , aynı insan yine.

İşte o zaman , artık gözlerini aralamaz. Sağa sola döner ama uykusuna devam eder. İçi kan ağlar , canı acır. Yine de gözlerini açıpta uykusunu bölmez. Ne de olsa , bazı şeylerin ödenmesi gereken bir diyeti vardır. Bazen bir düş , bir çile çekilmesi gerektiğinden insanın zihnine düşer. Bazende unutulmak istenen yerlerden , kimselerden bir selam getirir.

İnsanı , gündüz gözüyle gidilmeyecek yerlere götürür.

İnsana gündüz gözüyle bakılmayacak şeyleri gösterir.

Tüm bu düşlerin ortak noktası , hiç birinin gerçek olmamasıdır.

Tüm düşlerin çıkış noktası , kalbi kapatıp kendi kendine sarılmaktır.

TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: