Omayra Sánchez’in Üzücü Hikayesi: Fotoğraf/Video

Omayra Sánchez


Yıkıcı bir volkanik patlamadan sonra Omayra Sánchez’i fotoğraflayan Frank Fournier, daha sonra “cesaret ve haysiyetle ölümle yüzleşen bu küçük kızın karşısında kendini tamamen güçsüz hissettiğini” hatırladı.

Kasım 1985’te, Kolombiya’nın küçük Armero kasabası, yakındaki bir yanardağın patlamasıyla ortaya çıkan devasa bir çamur kaymasıyla sular altında kaldı. On üç yaşındaki Omayra Sánchez, dev bir enkaz ve boyun derinliğindeki suya gömüldü. Kurtarma çabaları boşunaydı ve beline kadar çamurda mahsur kaldıktan üç gün sonra Kolombiyalı genç öldü.

Son nefesini verene kadar ölmekte olan kızın yanında kalan Fransız fotoğrafçı Frank Fournier, korkunç çilesini gerçek zamanlı olarak yakaladı.Bu, Omayra Sánchez’in trajik hikayesi.

Armero Trajedisi

Nevado Del Ruiz Erüpsiyonu
Bernard Diederich / LIFE Images Collection / Getty Images / Getty Images

Yakındaki Nevado del Ruiz yanardağının patlaması ve ardından gelen çamur kayması, Armero kasabasında 25.000’den fazla can aldı.


Kolombiya’daki Nevado del Ruiz yanardağı, deniz seviyesinden 17.500 fit yükseklikte, 1840’lardan beri faaliyet belirtileri gösteriyordu. Eylül 1985’e gelindiğinde, sarsıntılar o kadar güçlü hale geldi ki, çoğunlukla yanardağın merkezinin 30 mil doğusunda bulunan 31.000 nüfuslu bir kasaba olan Armero gibi yakın kasaba sakinleri halkı alarma geçirmeye başladı.

13 Kasım 1985’te Nevado del Ruiz patlak verdi. Arenas Krateri’ni kaplayan buz örtüsünün yüzde 5 ila 10’u arasında eriyen küçük bir patlamaydı, ancak yıkıcı bir lahar veya çamur akışını tetiklemek için yeterliydi.

Yaklaşık 25 mil / saat hızla ilerleyen çamur akışı Armero’ya ulaştı ve şehrin yüzde 85’ini kalın, ağır çamurla kapladı. Şehrin yolları, evleri ve köprüleri yıkıldı, bir mil genişliğine kadar çamur akıntılarıyla yutuldu.

Sel ayrıca kaçmaya çalışan sakinleri de tuzağa düşürdü, çoğu küçük kasabalarına patlayan çamurun saf gücünden kaçamadı.

Bazıları sadece yaralanacak kadar şanslı olsa da, kasabadaki insanların çoğu can verdi. 25.000 kadar insan öldü. Armero nüfusunun sadece beşte biri hayatta kaldı.

İnanılmaz yıkıma rağmen, ilk kurtarma çabalarının başlaması saatler alacaktı. Bu, birçok kişinin – Omayra Sánchez gibi – çamurun altında hapsolmuş uzun ve korkunç ölümlere katlanmasına neden oldu.


Omayra Sánchez’in Başarısız Kurtarılması

1985’te İspanyolca yayınlanan bu haber yayınında Omayra Sánchez, çamurlu suda neredeyse boğulurken gazetecilerle konuşuyor.

Foto muhabiri Frank Fournier, patlamadan iki gün sonra Bogota’ya geldi. Beş saatlik bir yolculuk ve iki buçuk saatlik bir yürüyüşün ardından nihayet Armero’ya ulaştı ve burada yerdeki kurtarma çabalarını yakalamayı planladı.

Ama oraya vardığında koşullar sandığından çok daha kötüydü.

Fournier, enkaz altında mahsur kalan sakinlerin çoğunu kurtarmak için organize ve akıcı bir operasyon yerine kaos ve çaresizlikle karşılaştı.

“Her yerde yüzlerce insan tuzağa düştü. Kurtarma ekipleri onlara ulaşmakta güçlük çekiyordu. Korkunç felaketten yirmi yıl sonra BBC’ye verdiği demeçte , insanların yardım için çığlık attığını ve ardından sessizliği duyabiliyordum – ürkütücü bir sessizlik . Çok rahatsız ediciydi.

Kaosun ortasında bir çiftçi onu yardıma ihtiyacı olan küçük bir kıza götürdü. Çiftçi, kızın yıkılan evinin altında üç gün boyunca mahsur kaldığını söyledi. Adı Omayra Sánchez’di.

Foto muhabiri Frank Fournier, patlamadan iki gün sonra Bogota’ya geldi. Beş saatlik bir yolculuk ve iki buçuk saatlik bir yürüyüşün ardından nihayet Armero’ya ulaştı ve burada yerdeki kurtarma çabalarını yakalamayı planladı.

Ama oraya vardığında koşullar sandığından çok daha kötüydü.

Fournier, enkaz altında mahsur kalan sakinlerin çoğunu kurtarmak için organize ve akıcı bir operasyon yerine kaos ve çaresizlikle karşılaştı.

“Her yerde yüzlerce insan tuzağa düştü. Kurtarma ekipleri onlara ulaşmakta güçlük çekiyordu. Korkunç felaketten yirmi yıl sonra BBC’ye verdiği demeçte , insanların yardım için çığlık attığını ve ardından sessizliği duyabiliyordum – ürkütücü bir sessizlik . Çok rahatsız ediciydi.

Kızıl Haç’tan kurtarma gönüllüleri ve yerel sakinler onu dışarı çıkarmaya çalıştı, ancak etrafını saran suyun altında bir şey bacaklarını sıkıştırarak hareket edememesine neden oldu.

Bu arada, Sanchez’i yutan su, kısmen sürekli yağmurlar nedeniyle giderek yükseldi.

Fournier ona ulaştığında, Sánchez elementlere çok uzun süre maruz kalmıştı ve bilincinin içine girip çıkmaya başladı.

Tiempo muhabiri Alman Santamaria’ya “İki gündür okula gitmediğim için bir yılı kaçıracağım” dedi . Sánchez, Fournier’den onu okula götürmesini istedi; geç kalacağından endişeliydi.

Omayra Sánchez, çamur ve enkaz altında kalan 60 saatten fazla zaman geçirdikten sonra öldü.


Fotoğrafçı, sanki genç kaderini kabul etmeye hazırmış gibi gücünün zayıfladığını hissediyordu. Gönüllülerden dinlenmesine izin vermelerini ve annesine adiós teklif etmelerini istedi .

Fournier’in onu bulmasından üç saat sonra Omayra Sánchez öldü.

The New York Times buna göre Sánchez’in ölüm haberini bildirdi:

Bugün sabah 9: 45’te öldüğünde, soğuk suda geriye doğru fırladı, bir kolu dışarı fırladı ve yüzeyin üzerinde sadece burnu, ağzı ve bir gözü kaldı. Sonra biri onu ve teyzesini mavi-beyaz kareli bir masa örtüsüyle örttü.

Maria Aleida adında bir hemşire olan annesi, Caracol Radio ile yaptığı röportaj sırasında kızının ölüm haberini aldı .

Radyo sunucuları dinleyicilerden 13 yaşındaki trajik ölümüne saygı duyarak bir anlık sessizliğe katılmalarını isterken, sessizce ağladı. Aleida, kızı gibi, kaybının ardından güç ve cesaret gösterdi.

Aleida , kendisi ve felaket sırasında parmağını kaybeden 12 yaşındaki oğlu Alvaro Enrique gibi hayatta kalanlara atıfta bulunarak , “Korkunç ama yaşayanları düşünmemiz gerekiyor,” dedi . Ailelerinden tek kurtulan onlardı.

Fournier, “Fotoğrafları çektiğimde, ölümle cesaret ve haysiyetle yüzleşen bu küçük kızın karşısında kendimi tamamen güçsüz hissettim” diye hatırladı. “Yapabileceğim tek şeyin doğru şekilde rapor vermek olduğunu hissettim … ve bunun, kurtarılan ve kurtulanlara yardım etmek için insanları harekete geçireceğini umuyorum.”

Fournier dileğini yerine getirdi. Omayra Sánchez’in kara gözlü, sırılsıklam ve sevgili yaşam için asılı olan fotoğrafı birkaç gün sonra Paris Match dergisinde yayınlandı . Bu unutulmaz görüntü ona 1986 yılında Yılın Dünya Basın Fotoğrafı’nı kazandırdı ve halkın öfkesini uyandırdı.

Sonrasında Öfke

Omayra Sánchez’in iyi belgelenmiş yavaş ölümü dünyayı şaşkına çevirdi. Bir foto muhabiri nasıl öylece orada durup 13 yaşındaki bir kızın ölümünü izleyebilir?

Fournier’in Sanchez’in çektiği acıyı gösteren ikonik fotoğrafı o kadar rahatsız ediciydi ki, Kolombiya hükümetinin pratikte var olmayan kurtarma çabalarına karşı uluslararası bir tepkiye yol açtı.

Yerdeki gönüllü kurtarma çalışanları ve gazetecilerden gelen tanık ifadeleri, hem liderlik hem de kaynaklardan tamamen yoksun olan son derece yetersiz bir kurtarma operasyonunu anlattı.

Sánchez’in durumunda, kurtarıcılar onu kurtarmak için gereken ekipmana sahip değildi – etrafındaki yükselen suyu boşaltmak için bir su pompaları bile yoktu. Daha sonra, Omayra Sánchez’in bacaklarının tuğla bir kapıyla ve ölü teyzesinin kollarının suyun altında kaldığı keşfedilecekti. Ancak bunu daha önce anlamış olsalar bile, kurtarıcılar onu çıkarmak için gereken ağır ekipmana hâlâ sahip değildi. Olay yerindeki gazetecilerin sadece birkaç Kızıl Haç gönüllüsü ve sivil savunma işçisinin yanı sıra arkadaşları ve aileleri çamur ve moloz içinde tırmıklayarak gördükleri bildirildi. Kolombiya’nın 100.000 kişilik ordusundan veya 65.000 kişilik polis gücünden hiçbiri, karadaki kurtarma çabalarına katılmak üzere gönderilmedi.

Kolombiya Savunma Bakanı General Miguel Vega Uribe, kurtarmadan sorumlu en üst düzey yetkiliydi. Uribe eleştirileri kabul ederken, hükümetin elinden gelen her şeyi yaptığını savundu.

Uribe, “Az gelişmiş bir ülkeyiz ve bu tür bir donanıma sahip değiliz” dedi .

General ayrıca, birliklerin konuşlandırılmış olsaydı, çamurdan dolayı bölgeden geçemeyeceklerini belirterek, birliklerin çamur akışının çevresinde devriye gezmiş olabileceği yönündeki eleştirilere yanıt verdi.

Wikimedia Commons

Omayra Sánchez’in Frank Fournier tarafından çekilmiş unutulmaz fotoğrafı. Fotoğraf, onun ölümünden sonra küresel tepkiye yol açtı.


Kurtarma operasyonundan sorumlu yetkililer, yabancı diplomatların ve kurtarma gönüllülerinin yabancı uzmanlardan oluşan ekiplerin ve diğer yabancı yardımların operasyona yönelik tekliflerini reddettiklerine dair açıklamalarını da yalanladılar.

Anlaşılan bazı dost ülkeler, hayatta kalanları yanardağdan etkilenmeyen yakın kasabalarda kurulan doğaçlama triyaj merkezlerine ulaştırmanın en etkili yolu olan helikopterler gönderebilmiş ve yaralıları tedavi etmek için mobil hastaneler kurmayı başarmış olsa da, artık çok geçti.

Korkunç doğal afetten kurtulacak kadar şanslı olanların çoğu kafatasları, yüzleri, göğüsleri ve karınlarında ağır yaralar aldı. Hayatta kalan en az 70 kişi, yaralanmalarının ciddiyeti nedeniyle ampütasyondan geçmek zorunda kaldı.

Omayra Sánchez’in ölümü üzerine halkın tepkisi de foto muhabirliğinin akbabasına ilişkin tartışmalara yol açtı.

Fournier, eleştirilerle ilgili olarak, “Dünyada yüz binlerce Omayra var – yoksullar ve zayıflar hakkında önemli hikayeler ve biz foto muhabirleri köprü oluşturmak için oradayız,” dedi. İnsanların fotoğrafı çekildikten on yıllar sonra bile son derece rahatsız edici bulmaları, Omayra Sánchez’in “kalıcı gücünü” gösteriyor.

“Onunla insanları birbirine bağlamak için bir köprü görevi görebildiğim için şanslıydım” dedi.


Artık Omayra Sánchez’in trajik ölümü ve unutulmaz fotoğrafını okuduğunuza göre, diğer makalelerim için aşağıya göz atabilirsiniz.

Değerlendirme: 1 / 5.

Son Gönderiler

Çevrenizi Temiz Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler

Dünyamız hızla artan nüfus, kalabalıklaşan şehirler, fosil ve katı yakıt kullanımı, bilinçsiz sanayileşme, tarım alanlarının yanlış kullanımı vb. birçok nedene bağlı olarak kirlenmeye devam ediyor. Suyumuz son hızla zehirleniyor, balıklar ölüyor, okyanuslar plastik cennetine dönüyor, hayvan türleri yok oluyor, ormanlar azalıyor ve çöpler bugüne kadar hiç olmadığı kadar artmış durumda. Bunun da sorumlusu tamamen bilinçsizOkumaya devam edin “Çevrenizi Temiz Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler”

Seyahat ve Doğa Açılıyor

Merhaba arkadaşlar, biliyorsunuz ki blogum da seyahat ve doğa bölümü de mevcut. Daha önce gezip gördüğüm deneyim elde ettiğim yerleride sizlerle paylaşacağım. Fakat bunun yanı sıra bu hafta içinde gideceğim Bursa seyahatinde gezdiğim yerleri sizlere buradan aktarmaya devam edeceğim. Sizlerle paylaştıktan sonra sizinde paylaşımlarım hakkında duygu ve düşüncelerinizi öğreneceğim bir form oluşturacağım. Hep birlikte güzelOkumaya devam edin “Seyahat ve Doğa Açılıyor”

Tahammülsüzlük

İnsanların tahammülsüzlüğü gerçekten en üst sınıra ulaşmış durumda hiç bir konuda ve hiç bir şekilde kimse kimseye tahammül gösteremiyor. Bugün Gebze’ye gitmek için bindiğim otobüste, sadece bir adamın başka bir adama, “Akbil’i, uzatır mısınız? “ demesiyle başlamış kavgadan söz ediyorum sizlere. En ufak bir durumda bile insanlar bu kadar öfke patlaması yaşarken günümüzde oluşan cinayetlereOkumaya devam edin “Tahammülsüzlük”

Mevsim Rüzgârları

Günün en güzel saatlerinin gece olduğunu, yazılarımın bir kaçında belirtmiştim. Fakat benim için, en güzel saatleri. Sizler için bu durum farklı durum söz konusu olabilir. Yaşamdan zevk almayı biliyor olmak, yaşayabilmek. En önemlisi anın tadını çıkarıyor olmak diyorum ben buna. Yağmur yağdığında ki mutluluğum. Hava karardığında ki mutluluğum. Ah bir görseniz, gerçekten şaşırırsınız. Haklısınız da…Okumaya devam edin “Mevsim Rüzgârları”

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: