Omayra Sánchez’in Üzücü Hikayesi: Fotoğraf/Video

Omayra Sánchez


Yıkıcı bir volkanik patlamadan sonra Omayra Sánchez’i fotoğraflayan Frank Fournier, daha sonra “cesaret ve haysiyetle ölümle yüzleşen bu küçük kızın karşısında kendini tamamen güçsüz hissettiğini” hatırladı.

Kasım 1985’te, Kolombiya’nın küçük Armero kasabası, yakındaki bir yanardağın patlamasıyla ortaya çıkan devasa bir çamur kaymasıyla sular altında kaldı. On üç yaşındaki Omayra Sánchez, dev bir enkaz ve boyun derinliğindeki suya gömüldü. Kurtarma çabaları boşunaydı ve beline kadar çamurda mahsur kaldıktan üç gün sonra Kolombiyalı genç öldü.

Son nefesini verene kadar ölmekte olan kızın yanında kalan Fransız fotoğrafçı Frank Fournier, korkunç çilesini gerçek zamanlı olarak yakaladı.Bu, Omayra Sánchez’in trajik hikayesi.

Armero Trajedisi

Nevado Del Ruiz Erüpsiyonu
Bernard Diederich / LIFE Images Collection / Getty Images / Getty Images

Yakındaki Nevado del Ruiz yanardağının patlaması ve ardından gelen çamur kayması, Armero kasabasında 25.000’den fazla can aldı.


Kolombiya’daki Nevado del Ruiz yanardağı, deniz seviyesinden 17.500 fit yükseklikte, 1840’lardan beri faaliyet belirtileri gösteriyordu. Eylül 1985’e gelindiğinde, sarsıntılar o kadar güçlü hale geldi ki, çoğunlukla yanardağın merkezinin 30 mil doğusunda bulunan 31.000 nüfuslu bir kasaba olan Armero gibi yakın kasaba sakinleri halkı alarma geçirmeye başladı.

13 Kasım 1985’te Nevado del Ruiz patlak verdi. Arenas Krateri’ni kaplayan buz örtüsünün yüzde 5 ila 10’u arasında eriyen küçük bir patlamaydı, ancak yıkıcı bir lahar veya çamur akışını tetiklemek için yeterliydi.

Yaklaşık 25 mil / saat hızla ilerleyen çamur akışı Armero’ya ulaştı ve şehrin yüzde 85’ini kalın, ağır çamurla kapladı. Şehrin yolları, evleri ve köprüleri yıkıldı, bir mil genişliğine kadar çamur akıntılarıyla yutuldu.

Sel ayrıca kaçmaya çalışan sakinleri de tuzağa düşürdü, çoğu küçük kasabalarına patlayan çamurun saf gücünden kaçamadı.

Bazıları sadece yaralanacak kadar şanslı olsa da, kasabadaki insanların çoğu can verdi. 25.000 kadar insan öldü. Armero nüfusunun sadece beşte biri hayatta kaldı.

İnanılmaz yıkıma rağmen, ilk kurtarma çabalarının başlaması saatler alacaktı. Bu, birçok kişinin – Omayra Sánchez gibi – çamurun altında hapsolmuş uzun ve korkunç ölümlere katlanmasına neden oldu.


Omayra Sánchez’in Başarısız Kurtarılması

1985’te İspanyolca yayınlanan bu haber yayınında Omayra Sánchez, çamurlu suda neredeyse boğulurken gazetecilerle konuşuyor.

Foto muhabiri Frank Fournier, patlamadan iki gün sonra Bogota’ya geldi. Beş saatlik bir yolculuk ve iki buçuk saatlik bir yürüyüşün ardından nihayet Armero’ya ulaştı ve burada yerdeki kurtarma çabalarını yakalamayı planladı.

Ama oraya vardığında koşullar sandığından çok daha kötüydü.

Fournier, enkaz altında mahsur kalan sakinlerin çoğunu kurtarmak için organize ve akıcı bir operasyon yerine kaos ve çaresizlikle karşılaştı.

“Her yerde yüzlerce insan tuzağa düştü. Kurtarma ekipleri onlara ulaşmakta güçlük çekiyordu. Korkunç felaketten yirmi yıl sonra BBC’ye verdiği demeçte , insanların yardım için çığlık attığını ve ardından sessizliği duyabiliyordum – ürkütücü bir sessizlik . Çok rahatsız ediciydi.

Kaosun ortasında bir çiftçi onu yardıma ihtiyacı olan küçük bir kıza götürdü. Çiftçi, kızın yıkılan evinin altında üç gün boyunca mahsur kaldığını söyledi. Adı Omayra Sánchez’di.

Foto muhabiri Frank Fournier, patlamadan iki gün sonra Bogota’ya geldi. Beş saatlik bir yolculuk ve iki buçuk saatlik bir yürüyüşün ardından nihayet Armero’ya ulaştı ve burada yerdeki kurtarma çabalarını yakalamayı planladı.

Ama oraya vardığında koşullar sandığından çok daha kötüydü.

Fournier, enkaz altında mahsur kalan sakinlerin çoğunu kurtarmak için organize ve akıcı bir operasyon yerine kaos ve çaresizlikle karşılaştı.

“Her yerde yüzlerce insan tuzağa düştü. Kurtarma ekipleri onlara ulaşmakta güçlük çekiyordu. Korkunç felaketten yirmi yıl sonra BBC’ye verdiği demeçte , insanların yardım için çığlık attığını ve ardından sessizliği duyabiliyordum – ürkütücü bir sessizlik . Çok rahatsız ediciydi.

Kızıl Haç’tan kurtarma gönüllüleri ve yerel sakinler onu dışarı çıkarmaya çalıştı, ancak etrafını saran suyun altında bir şey bacaklarını sıkıştırarak hareket edememesine neden oldu.

Bu arada, Sanchez’i yutan su, kısmen sürekli yağmurlar nedeniyle giderek yükseldi.

Fournier ona ulaştığında, Sánchez elementlere çok uzun süre maruz kalmıştı ve bilincinin içine girip çıkmaya başladı.

Tiempo muhabiri Alman Santamaria’ya “İki gündür okula gitmediğim için bir yılı kaçıracağım” dedi . Sánchez, Fournier’den onu okula götürmesini istedi; geç kalacağından endişeliydi.

Omayra Sánchez, çamur ve enkaz altında kalan 60 saatten fazla zaman geçirdikten sonra öldü.


Fotoğrafçı, sanki genç kaderini kabul etmeye hazırmış gibi gücünün zayıfladığını hissediyordu. Gönüllülerden dinlenmesine izin vermelerini ve annesine adiós teklif etmelerini istedi .

Fournier’in onu bulmasından üç saat sonra Omayra Sánchez öldü.

The New York Times buna göre Sánchez’in ölüm haberini bildirdi:

Bugün sabah 9: 45’te öldüğünde, soğuk suda geriye doğru fırladı, bir kolu dışarı fırladı ve yüzeyin üzerinde sadece burnu, ağzı ve bir gözü kaldı. Sonra biri onu ve teyzesini mavi-beyaz kareli bir masa örtüsüyle örttü.

Maria Aleida adında bir hemşire olan annesi, Caracol Radio ile yaptığı röportaj sırasında kızının ölüm haberini aldı .

Radyo sunucuları dinleyicilerden 13 yaşındaki trajik ölümüne saygı duyarak bir anlık sessizliğe katılmalarını isterken, sessizce ağladı. Aleida, kızı gibi, kaybının ardından güç ve cesaret gösterdi.

Aleida , kendisi ve felaket sırasında parmağını kaybeden 12 yaşındaki oğlu Alvaro Enrique gibi hayatta kalanlara atıfta bulunarak , “Korkunç ama yaşayanları düşünmemiz gerekiyor,” dedi . Ailelerinden tek kurtulan onlardı.

Fournier, “Fotoğrafları çektiğimde, ölümle cesaret ve haysiyetle yüzleşen bu küçük kızın karşısında kendimi tamamen güçsüz hissettim” diye hatırladı. “Yapabileceğim tek şeyin doğru şekilde rapor vermek olduğunu hissettim … ve bunun, kurtarılan ve kurtulanlara yardım etmek için insanları harekete geçireceğini umuyorum.”

Fournier dileğini yerine getirdi. Omayra Sánchez’in kara gözlü, sırılsıklam ve sevgili yaşam için asılı olan fotoğrafı birkaç gün sonra Paris Match dergisinde yayınlandı . Bu unutulmaz görüntü ona 1986 yılında Yılın Dünya Basın Fotoğrafı’nı kazandırdı ve halkın öfkesini uyandırdı.

Sonrasında Öfke

Omayra Sánchez’in iyi belgelenmiş yavaş ölümü dünyayı şaşkına çevirdi. Bir foto muhabiri nasıl öylece orada durup 13 yaşındaki bir kızın ölümünü izleyebilir?

Fournier’in Sanchez’in çektiği acıyı gösteren ikonik fotoğrafı o kadar rahatsız ediciydi ki, Kolombiya hükümetinin pratikte var olmayan kurtarma çabalarına karşı uluslararası bir tepkiye yol açtı.

Yerdeki gönüllü kurtarma çalışanları ve gazetecilerden gelen tanık ifadeleri, hem liderlik hem de kaynaklardan tamamen yoksun olan son derece yetersiz bir kurtarma operasyonunu anlattı.

Sánchez’in durumunda, kurtarıcılar onu kurtarmak için gereken ekipmana sahip değildi – etrafındaki yükselen suyu boşaltmak için bir su pompaları bile yoktu. Daha sonra, Omayra Sánchez’in bacaklarının tuğla bir kapıyla ve ölü teyzesinin kollarının suyun altında kaldığı keşfedilecekti. Ancak bunu daha önce anlamış olsalar bile, kurtarıcılar onu çıkarmak için gereken ağır ekipmana hâlâ sahip değildi. Olay yerindeki gazetecilerin sadece birkaç Kızıl Haç gönüllüsü ve sivil savunma işçisinin yanı sıra arkadaşları ve aileleri çamur ve moloz içinde tırmıklayarak gördükleri bildirildi. Kolombiya’nın 100.000 kişilik ordusundan veya 65.000 kişilik polis gücünden hiçbiri, karadaki kurtarma çabalarına katılmak üzere gönderilmedi.

Kolombiya Savunma Bakanı General Miguel Vega Uribe, kurtarmadan sorumlu en üst düzey yetkiliydi. Uribe eleştirileri kabul ederken, hükümetin elinden gelen her şeyi yaptığını savundu.

Uribe, “Az gelişmiş bir ülkeyiz ve bu tür bir donanıma sahip değiliz” dedi .

General ayrıca, birliklerin konuşlandırılmış olsaydı, çamurdan dolayı bölgeden geçemeyeceklerini belirterek, birliklerin çamur akışının çevresinde devriye gezmiş olabileceği yönündeki eleştirilere yanıt verdi.

Wikimedia Commons

Omayra Sánchez’in Frank Fournier tarafından çekilmiş unutulmaz fotoğrafı. Fotoğraf, onun ölümünden sonra küresel tepkiye yol açtı.


Kurtarma operasyonundan sorumlu yetkililer, yabancı diplomatların ve kurtarma gönüllülerinin yabancı uzmanlardan oluşan ekiplerin ve diğer yabancı yardımların operasyona yönelik tekliflerini reddettiklerine dair açıklamalarını da yalanladılar.

Anlaşılan bazı dost ülkeler, hayatta kalanları yanardağdan etkilenmeyen yakın kasabalarda kurulan doğaçlama triyaj merkezlerine ulaştırmanın en etkili yolu olan helikopterler gönderebilmiş ve yaralıları tedavi etmek için mobil hastaneler kurmayı başarmış olsa da, artık çok geçti.

Korkunç doğal afetten kurtulacak kadar şanslı olanların çoğu kafatasları, yüzleri, göğüsleri ve karınlarında ağır yaralar aldı. Hayatta kalan en az 70 kişi, yaralanmalarının ciddiyeti nedeniyle ampütasyondan geçmek zorunda kaldı.

Omayra Sánchez’in ölümü üzerine halkın tepkisi de foto muhabirliğinin akbabasına ilişkin tartışmalara yol açtı.

Fournier, eleştirilerle ilgili olarak, “Dünyada yüz binlerce Omayra var – yoksullar ve zayıflar hakkında önemli hikayeler ve biz foto muhabirleri köprü oluşturmak için oradayız,” dedi. İnsanların fotoğrafı çekildikten on yıllar sonra bile son derece rahatsız edici bulmaları, Omayra Sánchez’in “kalıcı gücünü” gösteriyor.

“Onunla insanları birbirine bağlamak için bir köprü görevi görebildiğim için şanslıydım” dedi.


Artık Omayra Sánchez’in trajik ölümü ve unutulmaz fotoğrafını okuduğunuza göre, diğer makalelerim için aşağıya göz atabilirsiniz.

Değerlendirme: 1 / 5.

Son Gönderiler

Alışılmışın Dışında İş Görüşmesi

İnsanlar olarak alışılmışlıkların dışına çıktığımız da, hayatımızda değişiklikler yaptığımızda bir çok şeyi sorgular hale geliyoruz. Daha iyi yaşam sürebilmek adına yapılabilecek ne varsa alışılmışlıkların dışına çıktığımızda da bulunduğumuz alana alışmak için büyük çaba sarf ediyoruz bu çoğu kez kendiliğinden oluveriyor. Bugün alışıkmışların dışında durum yaşadığımdan ötürü mutlu oldum. Bursa’da yaşamaya başlamış olmak ve devamında iş“Alışılmışın Dışında İş Görüşmesi” yazısının devamını oku

Kısa Bir Görüş

Sabahları günlük güneşlik olan havanın, gecesinde sessizlik içinde sadece yağmur yağışlarının seslerini dinlemek insana bir hayli huzur veriyor. Yağmur damlaları altına geçip ıslanmak ve üşüyüp sıcak duş altına girmek ise paha biçilemez bir durum. Tam da bugün bu durumu yaşadım güzel esintili, yağışlı havanın altında doyasıya ıslanmak… Fakat tam bu durumu yaşadığım anda bir şey“Kısa Bir Görüş” yazısının devamını oku

Honeyland: Bal Ülkesi Belgesel Önerisi

Merhaba arkadaşlar, bugün size izlerken zevkle izlediğim ve kendimi alamadığım insana duygusal anlamda bir çok duygu katacak belgesel önerisinde bulunacağım. Bal ülkesi nedir? Bal Ülkesi güçlü bir kadın karakterini hayatın en içinden, gerçeklerle harmanlanarak seyirciye sunmuş başarılı belgeselin konusu ve ayrıntıları. ”Yarı Sana, Yarı Bana” Makedonya’da yaşayan Türk kökenli bir yörük olan Hatice kayalık bölgelerde“Honeyland: Bal Ülkesi Belgesel Önerisi” yazısının devamını oku

ClubHouse Etkinlik

Heeeyyy! ☺️ Merhabaaa arkadaşlar bugün size harika bir haberim var ve oldukça da güzel bir haber. Öncelikle ClubHouse hakkında kısaca biraz bilgi vermek istiyorum. Clubhouse, yazılı veya görsel şekilde herhangi bir gönderinin paylaşılmadığı; yani alışılagelmiş bir ana sayfa akışın olmadığı bir sosyal ağ; etkileşimin sesli sohbet odaları üzerinden sürdürüldüğü bir platformdur. Clubhouse, kullanıcılara yazılı ve“ClubHouse Etkinlik” yazısının devamını oku

Yükleniyor…

Bir yanlışlık oldu. Lütfen sayfayı yenileyin ve/veya tekrar deneyin.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

<span>%d</span> blogcu bunu beğendi: