Sapyoseksüel Nedir?

Bugün internette görüp merak ettiğim ve araştırdığım Seksüel kelimesinin başına bir şey getirip birkaç ünlü isme ithaf ettikten sonra birazda trend topic yapınca, lügata girmiş oluyor. Sapyoseksüel de bunlardan sadece bir tanesi. Yeni nesil “smart is the new sexy” düşüncesi diyebiliriz.

Akıl, her zaman çekiciliğini koruyan bir kriter. Artık karşı cins ilişkilerinde de, bir kriter olmaya aday; hatta tercih meselesi. Sapyoseksüel, çoğunlukla  kadına atfedilen bir sıfat ancak erkekler içinde geçerli. Zeki birey, akıllı birey demek ama tek bir cinse aitmiş gibi olması saçma geliyor. Sanki erkeklerin hepsi akıllı da, ilişki kurma aşamasında akıllı kadın arıyorlar 🙂

Seksüel ne demek: Cinsiyet ile ilgili olan. Cinsi anlamına gelen bir sıfat.

Sapyoseksüel ne demek: Karşı cinsi fiziksel özellikleri (omuz genişliği, kaslı olması, 90-60-90 olması, sarışın olması, vb.) ile etkilenmek yerine; zengin kütüphanesini, bilgi dağarcığını, başarılarını, zekasını kullanarak etkilenme durumudur ve bu tip alt yapıya sahip kişilere sapyoseksüel denir.

Mesela Arthur Miller, Marilyn Moonre ile o görünüşüne göre nasıl evlendi sanıyorsunuz yada çevrenizde gördüğünüz “bu kız bu erkekle beraber mi?” diye düşündüğünüz bir çok erkek, o zeki kadınlar ile nasıl birlikte oluyor sanıyorsunuz?  İşte o kadınlar sapyoseksüel, o erkekler ise zeki! Gözünüzü açın gözünüzü 🙂

Detaylı örnekler ile açıklama yapmaya devam edelim mi?

Sapyoseksüel kişinin özellikleri

  • Zekidir: Akıllı bir kişiliktir. Zekası ile insanların dikkatini çeker.
  • Liderdir: Zekası sayesinde başarılı konumlara gelirler. Kadın sapyoseksüelller, iş yaşamında lider konumda daha belirginlerdir.
  • Çekicidir: Zeki olması, insanların etrafında toplanmasını sağlar.
  • Zevkli: Sıradan şeylerin dışında birçok alanda hobiye sahip ve hobisine bağlı bir kişidir.
  • Seksidir: Akıllı insanlar, daima nasıl konuşması, davranması ve giyinmesi gerektiğini bilir. O yüzden, seksilikleri cezbeder, gözle görülür.

Kısacası artık fiziksel görünüş-giyinimlerin ön plandan çıkıp yavaş yavaş akıl kısmına geldiğini görüyoruz. Neden mi? Çünkü herkes iyi giyiniyor 🙂

Bugün de yine bilgilendik, sapyoseksüelliğimize sapyoseksüellik kattık sayın okuyucu 🙂


Diğer MAKALELER

Yaşam

İnsan yaşam tarzını değiştirmeye başladığında özellikle de değişmesi gerektiğine inandığı şeyleri değiştirmeye başladığında daha da olumlu bir gözle yaşama bakıp, bu şekilde yaşama adapte olabiliyor. Bunlardan bir tanesi yeni insanlarla tanışmak. Yeni insanlarla tanışmak yeni ortamlarda bulunmak bilhassa çıkabiliyorsanız ufakta olsa bir tatil havası alabiliyorsanız bu on katına çıkacaktır. Bir hafta içinde bulunduğum tatil havasının,Okumaya devam edin “Yaşam”

Satranç

Merhaba arkadaşlar bugün beni biraz mutlu eden ve bir o kadar da neden diye sorgulatan bir durumla karşı karşıya geldim. Mezun olduğun üniversitenin bir süre önce yaptığı satranç turnuvasında 3’üncü olduğumun bilgisini aldım. Annemin, eve geldiği madalyayı söylemesiyle öğrendiğim bir süpriz oldu. Bu beni bir nebze mutlu etti 3’üncü olmuş olmam elbette ki güzel çünküOkumaya devam edin “Satranç”

Utanç Verici

Sosyal medyada gördüğüm bu fotoğrafı dünden beri bu aşamıyorum! Saha araştırması esnasında çekilen bu fotoğrafı. “Blacklives matter” diyerek, “no to racism” sloganları atarak burada siyahi insanlarin hakkını savunanlar, ki savunsunlar; kendi içlerinde yüz kızartıcı şeyler yapmaktan vazgeçmiyorlar! “Herkes başkasının putuna İbrahim” ifadesindeki gibi, herkes başkasının haksızlık ve adaletsizliklerinde insan hakları savunucusu kesiliyor! Ne acı kiOkumaya devam edin “Utanç Verici”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: