Sapyoseksüel Nedir?

Bugün internette görüp merak ettiğim ve araştırdığım Seksüel kelimesinin başına bir şey getirip birkaç ünlü isme ithaf ettikten sonra birazda trend topic yapınca, lügata girmiş oluyor. Sapyoseksüel de bunlardan sadece bir tanesi. Yeni nesil “smart is the new sexy” düşüncesi diyebiliriz.

Akıl, her zaman çekiciliğini koruyan bir kriter. Artık karşı cins ilişkilerinde de, bir kriter olmaya aday; hatta tercih meselesi. Sapyoseksüel, çoğunlukla  kadına atfedilen bir sıfat ancak erkekler içinde geçerli. Zeki birey, akıllı birey demek ama tek bir cinse aitmiş gibi olması saçma geliyor. Sanki erkeklerin hepsi akıllı da, ilişki kurma aşamasında akıllı kadın arıyorlar 🙂

Seksüel ne demek: Cinsiyet ile ilgili olan. Cinsi anlamına gelen bir sıfat.

Sapyoseksüel ne demek: Karşı cinsi fiziksel özellikleri (omuz genişliği, kaslı olması, 90-60-90 olması, sarışın olması, vb.) ile etkilenmek yerine; zengin kütüphanesini, bilgi dağarcığını, başarılarını, zekasını kullanarak etkilenme durumudur ve bu tip alt yapıya sahip kişilere sapyoseksüel denir.

Mesela Arthur Miller, Marilyn Moonre ile o görünüşüne göre nasıl evlendi sanıyorsunuz yada çevrenizde gördüğünüz “bu kız bu erkekle beraber mi?” diye düşündüğünüz bir çok erkek, o zeki kadınlar ile nasıl birlikte oluyor sanıyorsunuz?  İşte o kadınlar sapyoseksüel, o erkekler ise zeki! Gözünüzü açın gözünüzü 🙂

Detaylı örnekler ile açıklama yapmaya devam edelim mi?

Sapyoseksüel kişinin özellikleri

  • Zekidir: Akıllı bir kişiliktir. Zekası ile insanların dikkatini çeker.
  • Liderdir: Zekası sayesinde başarılı konumlara gelirler. Kadın sapyoseksüelller, iş yaşamında lider konumda daha belirginlerdir.
  • Çekicidir: Zeki olması, insanların etrafında toplanmasını sağlar.
  • Zevkli: Sıradan şeylerin dışında birçok alanda hobiye sahip ve hobisine bağlı bir kişidir.
  • Seksidir: Akıllı insanlar, daima nasıl konuşması, davranması ve giyinmesi gerektiğini bilir. O yüzden, seksilikleri cezbeder, gözle görülür.

Kısacası artık fiziksel görünüş-giyinimlerin ön plandan çıkıp yavaş yavaş akıl kısmına geldiğini görüyoruz. Neden mi? Çünkü herkes iyi giyiniyor 🙂

Bugün de yine bilgilendik, sapyoseksüelliğimize sapyoseksüellik kattık sayın okuyucu 🙂


Diğer MAKALELER

Çevrenizi Temiz Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler

Dünyamız hızla artan nüfus, kalabalıklaşan şehirler, fosil ve katı yakıt kullanımı, bilinçsiz sanayileşme, tarım alanlarının yanlış kullanımı vb. birçok nedene bağlı olarak kirlenmeye devam ediyor. Suyumuz son hızla zehirleniyor, balıklar ölüyor, okyanuslar plastik cennetine dönüyor, hayvan türleri yok oluyor, ormanlar azalıyor ve çöpler bugüne kadar hiç olmadığı kadar artmış durumda. Bunun da sorumlusu tamamen bilinçsizOkumaya devam edin “Çevrenizi Temiz Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler”

Seyahat ve Doğa Açılıyor

Merhaba arkadaşlar, biliyorsunuz ki blogum da seyahat ve doğa bölümü de mevcut. Daha önce gezip gördüğüm deneyim elde ettiğim yerleride sizlerle paylaşacağım. Fakat bunun yanı sıra bu hafta içinde gideceğim Bursa seyahatinde gezdiğim yerleri sizlere buradan aktarmaya devam edeceğim. Sizlerle paylaştıktan sonra sizinde paylaşımlarım hakkında duygu ve düşüncelerinizi öğreneceğim bir form oluşturacağım. Hep birlikte güzelOkumaya devam edin “Seyahat ve Doğa Açılıyor”

Tahammülsüzlük

İnsanların tahammülsüzlüğü gerçekten en üst sınıra ulaşmış durumda hiç bir konuda ve hiç bir şekilde kimse kimseye tahammül gösteremiyor. Bugün Gebze’ye gitmek için bindiğim otobüste, sadece bir adamın başka bir adama, “Akbil’i, uzatır mısınız? “ demesiyle başlamış kavgadan söz ediyorum sizlere. En ufak bir durumda bile insanlar bu kadar öfke patlaması yaşarken günümüzde oluşan cinayetlereOkumaya devam edin “Tahammülsüzlük”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: