Çevrenizi Temiz Tutmak İçin Yapmanız Gerekenler

Dünyamız hızla artan nüfus, kalabalıklaşan şehirler, fosil ve katı yakıt kullanımı, bilinçsiz sanayileşme, tarım alanlarının yanlış kullanımı vb. birçok nedene bağlı olarak kirlenmeye devam ediyor. Suyumuz son hızla zehirleniyor, balıklar ölüyor, okyanuslar plastik cennetine dönüyor, hayvan türleri yok oluyor, ormanlar azalıyor ve çöpler bugüne kadar hiç olmadığı kadar artmış durumda. Bunun da sorumlusu tamamen bilinçsiz ve vurdumduymaz şekilde hareket eden insanlar.

1)Geri dönüşüm felsefesini benimseyin

Kullandığımız birçok ürün, yiyecek ve giyecek geri dönüştürülebilir ve tekrar kullanıma sunulabilir özelliklerde üretiliyor. Kullandığımız herhangi bir ürünün ömrünü uzatmak ve tüketim çılgınlığının önüne geçerek doğaya daha az zarar vermek için geri dönüşüm mantığını hayatınızın her anında uygulayın. Birçok belediye ve sivil toplum kuruluşunun eski ve kullanılmış ürünleri toplayarak geri dönüşüme kazandırdığınızı unutmayın.

2)Toplu ve kolektif hareket edin

Çevreyi korumak ve temiz tutmak için öncelikli olarak bireysel adımlar atmamız gerekiyor. Önce kendi çevremizden, evimizden, ofisimizden başlayacağız ve sonrasında bu ağı genişleterek daha büyük bir çerçevede hareket edeceğiz. Ancak bunun yanında birlikte ve topluca hareket etmenin, kolektif şekilde davranmanın da daha büyük etkilere neden olacağını unutmamalıyız. Bu alanda çalışmalar yapan kamu kurumları, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarına üye olabilir, etkinliklerine katılabilir ve onlara destek olabilirsiniz.

3)Suları unutmayalım

Hayatın kaynağı olan sularımız da büyük bir hızla kirleniyor ve içerisinde yaşayan canlıların hayatlarını da tehdit eder hale geliyor. Özellikle denizler, okyanuslar ve göller insan eliyle yapılan tahribat ve kirlenme nedeniyle yaşanması neredeyse imkansız hale geliyor. Bunun için ilk olarak evlerimizde kullandığımız suyu korumak ve dengeli kullanmak, ardından da tüm su kaynaklarını temiz tutmakla yükümlüyüz. Bir yandan onlara çöp atmayacağız, bir yandan da atılanları temizleyeceğiz.

4)Daha az tüketin

Dünya, özellikle son 50 yıldır hiç olmadığı kadar büyük bir tüketim çılgınlığının içerisinde yaşıyor. Evlerimizden başlayarak hayatın her alanına yayılmış şekilde tüketiyoruz, harcıyoruz, kullanıyoruz. Dolayısıyla da kendimizden başka hiçbir canlıyı ve doğanın dengesini düşünmeden hareket ediyoruz. Çevremizi korumak ve temiz tutmak için siz de bir adım atarak kişisel tüketiminizi azaltmakla işe başlayın. Bir üründen varsa ikincisinden almayın, yemeyeceğiniz miktarda gıdayı eve getirmeyin, elektronik cihazları değiştirmeden önce tamir etmeye bakın. Unutmayın, siz ne kadar az tüketirseniz o kadar daha az hayvan ölecek, ağaç kesilecek, bitki koparılacak, çöp çıkacak ve doğa kirlenecektir.

Tüm bunlara dikkat edersek, çevremizi tertemiz görebiliriz. 😊

Sevgilerimle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: