Ufak Gözlem

Merhaba arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar sizlerle bir makale paylaşmak istedim. Bugün 2 yaşında ki çocuğun bir şeyi ne derece hızlı öğrenip kaptığını görünce oldukça şaşırdım. Evet bilimsel açıklamalar ve çevremizden de gözlemlediklerimizle çocukların yetişkinlere göre daha çabuk öğrendiğini biliyoruz. Hatta “siz ne yaparsanız, çocuklarınızda aynısını yapar” cümlesinden de bunun doğruluğunu biliyoruz. Bunun bilincindeydim fakat bugün bizzat şahit oldum. 2 yaşında ki çocuğa 2 günde bir çok şey öğrettim. Tabi bunların da ölçüleri olduğunu düşünüyorum çocuklara da bir şeyi belli miktarda ve yavaş yavaş üstelik aynı şeyi birden kez tekrar ederek öğretebiliriz. Çocuklar soru sormaya meyilli ve sizden de sürekli bir şeyleri tekrar etmenizi bekleyebilir. İnanın ben bugün aynı şeyi kaç kez tekrar ettim bilmiyorum bile. 🙂

Ama buna değdi mi derseniz, kesinlikle değdiğini söyleyebilirim. Bir şeyleri ekmeden yeşermesini bekleyemeyiz zaten öyle değil mi? Bu çocuklar için böyle fakat yetişkinler içinde aynı şey söz konusudur. Sadece çocuklar için söylemek yanlış olur.

Bugün 2 yaşında ki teyzemin kızını sürekli bazı cisimler ve oyuncaklar üzerinden oyun oynarken renkleri, sayıları tekrar ederek oynattım. Bir bebeğin üzerinde sarı kıyafet varken bunu üstüne basa basa sürekli tekrar ederek söylediğimde aynı şeyi kendi de sürekli söylemeye başladı ve söylerken gözlem yaptığını da fark ettim. Bunlar dışında çocuklara sorumluluk vermek çocuğunuz ileride ki hayatını da olumlu şekilde etkileyecektir emin olun.

Ben bu konuda elbet ki uzman değilim ve bir uzman olarak bu makaleyi yazmıyorum fakat araştırmalarım ve gözlemlerim sonucu bunun çocuğa ve ileri de hem ebeveyn hem de çocuk için büyük yararı olacağı kanaatindeyim ki bir çok uzman bu konusa benimle hem fikir. Çocuklar da sizden bunu beklerler zaten sorumluluk almayı. Ses yükseltmeden emir kipi kullanmadan ve rica ederek bir şeyleri çocuğunuzdan isterseniz çocuğunuz da size gerçekten güzel dönüş yapacaktır.

Sizlere bununla alakalı bir kaç video paylaşacağım.

Umarım gözlemlerim ve yazdıklarım sizlerin de aynı gözlemi yapmanızı yahut ufak çaplı çocuklarla alakalı araştırmalar yapmanıza fayda gösterebilir. Sağlıcakla kalın.

Sevgilerimle… 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: