Utanç Verici

Sosyal medyada gördüğüm bu fotoğrafı dünden beri bu aşamıyorum!

Saha araştırması esnasında çekilen bu fotoğrafı.

“Blacklives matter” diyerek, “no to racism” sloganları atarak burada siyahi insanlarin hakkını savunanlar, ki savunsunlar; kendi içlerinde yüz kızartıcı şeyler yapmaktan vazgeçmiyorlar!

“Herkes başkasının putuna İbrahim” ifadesindeki gibi, herkes başkasının haksızlık ve adaletsizliklerinde insan hakları savunucusu kesiliyor!

Ne acı ki iyi bir aileden gelmiyorsanız, zamanında sömürü, açgözlülük ve birkaç tutam beceri ekleyerek ilerlemeyi başarmış büyükbabalarınız yoksa adınız soyadınız da yoktur; yalnızca coğrafyanız ve etnik kökeniniz vardır.

Nazi kampları işkencelerinde ismiyle değil de numarasıyla çağırılan insanlar gibi, burada da kapı zilinize ülkenizin etiketini yapıştırıverirler. Sizin hikayeniz yoktur, bireysel bir kimliğiniz yoktur; tüm hayat süreciniz tek bir kelimeye sığdırılmıştır artık. Hem de kötü bir çağrışımla adlandırmaya çalıştıkları bir kelimeye!

Suriyeli, Afrikalı, Asyalı, Latin Amerikalı, öyleli böyleli sevmek zorunda değiliz. Evimizin kapılarını açıp bir odamızı onlara vermek zorunda da değiliz. Kimsenin bizden böyle bir şey beklediği yok.

Ama “insan” olmak zorundayız, “insanca” davranmak zorundayız; onları bizden bir alt insan cinsiymiş gibi, sanki ontolojik olarak yaratılıştan belirlenmiş bir avantajla biz onlardan daha değerli, daha üst basamaktaymışız gibi lanse edecek her tavır ve sözden kaçınmalıyız.

Zira tarih döngülü bir yapıya sahiptir; hafazallah, bugün onurlu davranalım ki yarın bize aşağılama amacıyla muhtelif etiketler yapıştırmaya kalkıldığında tepki verecek gücü kendimizde bulabilelim!

Sevgilerimle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: