Satranç

Merhaba arkadaşlar bugün beni biraz mutlu eden ve bir o kadar da neden diye sorgulatan bir durumla karşı karşıya geldim. Mezun olduğun üniversitenin bir süre önce yaptığı satranç turnuvasında 3’üncü olduğumun bilgisini aldım. Annemin, eve geldiği madalyayı söylemesiyle öğrendiğim bir süpriz oldu. Bu beni bir nebze mutlu etti 3’üncü olmuş olmam elbette ki güzel çünkü 120 kişi içerisinde bu oldukça gurur verici bir durum oldu benim için. Fakat bir yandan da, “neden 1’inci olamadım?” diyerek üzüntüsünü yaşıyorum. İnsan genel olarak yenilgiyi kabullenemeyen bir varlıktır. Bazen sadece kabullenmek zorunda kaldır sadece hepsi bu.

Her zaman her şeyin daha iyisinin olması kanaatindeyim. Bu benim için hep böyle olmuştur. Neden daha iyisini yapabilecekken kötüsü olsun ki? İnsan isterse her şeyin daha da iyisini yapabilir ve ben istersem her şeyin daha iyisine ulaşma imkanı bulabilirim. İmkansız kelimesinin için de bile “imkan” yok mudur zaten.

3’üncü olmak bu yüzden beni mutlu ettiği kadar da üzdü. Hatta öyle bir durum oldu ki daha fazla hırs yaptım ve daha bir çok turnuvaya katılıp güzel başarılar elde etmeyi planlıyorum. Satranç büyük zeka oyunu olmasıyla beraber strateji oyunu olarak da biliniyor. Fayları saymakla bitmiyor elbette kişinin kendisine olduğu kadar çevresine bile bir çok faydası bulunmaktadır.

Bunlardan bir kaçını sıralamak gerekirse şöyle;

– Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır.

-Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir.

– Kişiliği ve karekteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir.

-“Kendine güven” duygusu aşılar ve bunu geliştirir vs.

Bunlar gibi daha bir çok faydası mevcuttur. Bu yüzden olsa gerek 1’inci olmayı hedefliyorum. İnsanın hedeflerinin olması da ayrı bir güzel değil midir zaten. Ama yine de sanırım 3’üncü olmakta tüm bu faydalarına bakılınca oldukça da iyi bir sonuç ve hiç bir şey imkansız değildir.

Sevgilerimle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: