Sevgili/ler Günü

Bugün bu konuyu ele almamın tek sebebi ehemmiyetinin olmayışından biraz bahsetmek istediğimdendir. Sevgililer günü nereden nasıl gelmiştir ya da neden böyle bir gün var?

Sevgililer günü, M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamış. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S. 270 yılında 14 Şubat’ta idam edilmiştir. Bu nedenle her yıl 14 Şubat’ta Sevgililer günü kutlanmaktadır.

Hikayenin aslına baktığımızda insana, “vay arkadaş adam ne için canından vazgeçmiş.” dedirten bir durum. Basit bir olay örgüsü olmamakla birlikte oldukça da duygusal anlamda insanı hüzünlendiren olay. Sonuca bakıcak olursak, ihaneti canıyla ödeyen bir insan var. Bu durum hoş olmamakla beraber işin garibi 14 Şubatta idam edilen birisi için, 14 Şubat özel gün oluyor ve insanlar bu günü neden kutluyorlar?

Ya da bu gün neden kutlanılacak bir gün olarak anılıyor? İdam edilen kişi mezarında daha rahat uyuyabilsin diye mi?

Hiç sanmam…

Toplum olarak ilginç bir topluluğa sahibiz. Özel günlerimiz dediğimiz ve her yıl tekrar eden benimse, “ne kadar saçma?” diye adlandırdığım ama yine de her yıl ne olursa olsun kutlanması gereken günler hoş olmayan sonuçlarda doğurabiliyor. Öyle ya bu özel günler kimini mutlu ediyorken, kimilerini de üzüyor. Üstelim sosyal medya gibi bir mecrayı doğru kullanamayan bir milletken bu daha da hoş olmayan sonuçlara yol açabiliyor.

Nasıl mı?

X kişi sevgilisine şunu almış sen neden almıyorsun bana yoksa beni sevmiyor musun?

Bu cümlenin altında yatan birden çok duygu var arkadaşlar.

Bunu sevgilisine soran kişi, sosyal medya da gördüklerine dayanamayıp ilişkisini sorguluyor en önemlisi aldığı değeri ve sevgiyi sorguluyor. Bu sorulara maruz kalan kişi için birden fazla sebep olabilir.

Bunlar kişi hayatını bir gün de olsa olumsuz etkileyecek faktördür.

Sevgililer günü benim için şu anlık sadece bu güne özel olduğu için bir anlatımdı. Bunun dışında anneler günü, babalar günü daha bir çok gün var. Bunlar için özel bir gün olması şart değil. Hep bunu savunmuşumdur. Annesi, babası olmayan ve siz annenizle ya da babanızla özel günleri kutlarken ve bunları medyanıza yansıtırken bir çok insanın annesi, babası olmadığını hatırlayın.

Sevginin özel bir günü olmamalıdır.

Sevgi bir günlük değildir ve bir güne sığdırılmaz. Hediye almak için özel günleri beklemenize gerek yok. Ya da sevgimi daha çok göstereyim diyebilceğimiz özel günlere ihtiyacımız olmamalı.

İnsan sevdiği ve önemsediği kişiyi her an her gün sevmelidir ve bunu bir gün de daha özel yapmamalıdır.

Sevginin sınırı asla olmamalıdır.

Sevgilerimle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: