Para Mutluluk Getirir mi?

Her insan bir olmadığı gibi her insanın istekleri ve arzuları da bir olmayabiliyor. Bazı insanlar isteklerini dile getirirken maddi istekleri daha ön plan da olurken, bazıları bunun sadece maddi tarafındadırlar.

Para mutluluk getirir mi?

Asıl sorumuz bu olmalı. Para hayatımızın ve her insanın ortak kaynağıdır. Yaşam biçimimizi şekillendirmemiz de hatta bir çok insanın bile birbiri arasında çıkan tartışmaya ölüme kadar giden sebebiyetleri var ne yazık ki. Kimine göre para mutluluk getirir fakat bu ne derece daimi olur tartışılır.

Manevi tarafı eksik olan bir insanı maddi hiç bir şey mutlu edemez. Nasıl ki, bir şeye çok üzüldüğünüz de kabuğunuza çekilip hiç bir şey yapmak istemiyorsanız, paranız olup başka sıkıntılar yaşadığınız da da aynı durum söz konusu olucaktır. İşte bazı kesim bunu farkında olmayıp, hayata hep maddi açıdan bakıyordur. Ne derseniz diyin, genellikle bu böyledir.

Öyle bir kesim de var ki, hediyenin bile maddi derecesine bakıyor. Bugün bu yazımı konu almamda ki asıl sebep budur. Bir arkadaşımın sevdiğinin kendisine aldığı hediyenin internette ki fiyatına bakıp, “bu kadar fiyata almış bu kadar da olur mu? “ demesi beni derinden üzdü. O kişi hediyeyi almış, düşünmüş ve hoşuna gittiği bir şeyi sevdiği kişiye almak istemiş. Alınan hediyenin fiyatının ne önemi vardı ki?

Para mutluluk mı getirecekti? Daha çok para verip aldığı hediyenin değeri kadar mı değer verecekti? Alınan hediye değeri kadar değer verilecekse bir insana, bu kişi hiç sevilmiyordur. Parası, aldığı hediyeleri, markalar, yüksek fiyatlı hediyeler tüm bunlardır aslında kişiyi değerli hissettiren o kişi için.

Parayla saadet olmaz.

Hediyenin büyüğü küçüğü olmaz.

Yarım elma gönül alma.

Ne de güzel söylemişler ama değil mi? Fakat kimine göre parasız saadet mi olur. Hediyenin küçüğünü istemem büyüğü olsun. Tek taş olsun ama pırlanta olsun. Hem tek taş isteyip hem de en iyisi olsun.

Bir insanın değeri parayla ölçülmemeli. Alınan her hediyenin kıymeti olmalıdır. Bir insana değer veriyorsanız şayet, her koşulda bu değeri göstermelisiniz.

Hayatınıza aldığınız bir insanın maddi durumu tanıştığınız da çok iyidir fakat sonradan sizi bir cafeye götürcek parası bile yoktur. Onu o haliyle de çok sevmelisiniz hatta daha çok sevmelisiniz. Tersi de olabilir, siz tanıştığızda hiç parası yoktur fakat sonradan çok zengin olmuştur.

Hayatın bizlere ne getireceğini bilmeden yaşıyoruz. Para yaşamımızı sürdürebilmemiz için kullandığımız bir kağıt parçası olsa da hepimiz için ehemmiyeti büyük. Fakat asla bir kağıt parçasıyla sevgi ölçemezsiniz.

Para bir ömür gidebilir ama içiniz de sevgi yoksa ve bunu güzel kullanamıyorsanız bolluk içinde yokluk çekmeniz olası durum olucaktır. Nihayetinde insanı insan yapan sevgi ve merhamettir.

Sevgilerimle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: