Honeyland: Bal Ülkesi Belgesel Önerisi

Merhaba arkadaşlar, bugün size izlerken zevkle izlediğim ve kendimi alamadığım insana duygusal anlamda bir çok duygu katacak belgesel önerisinde bulunacağım.

Bal ülkesi nedir?

Bal Ülkesi güçlü bir kadın karakterini hayatın en içinden, gerçeklerle harmanlanarak seyirciye sunmuş başarılı belgeselin konusu ve ayrıntıları. ”Yarı Sana, Yarı Bana”

Makedonya’da yaşayan Türk kökenli bir yörük olan Hatice kayalık bölgelerde en ıssız yerlerde bal toplamak ve geçimini sağlamak için dağlara tırmanıyor ve hayatın gerçeklerini önümüze seriyor. Yönetmenler ücra bir dağ köyüne gittiklerinde yatağa bağımlı 85 yaşındaki Nazife ile tek bir odada yaşayan Avrupa’nın son arıcısı olan Hatice Muratova’yla bir belgesel çekmeye karar verirler. 3 yıl süren çekimlerin ardında 87 dakikalık bir belgesel ortaya çıkar ve bu belgesel; doğa ve Hatice’nin uyumunu, doğallığı, gerçeği ve zaman ne kadar kendini yenilese de eskinin bir başka olduğunu gösteriyor.

Hatice’nin Türk komşularıyla ve annesiyle Türkçe konuşması, arılarını satmak için gittiği Üsküp’teki pazar yerinde Makedonca, kendisinden mal almaya gelen alıcısıyla Sırp Hırvatçası konuşması herkesi kendisine imrediriyor. 

Yörük Haticenin Öyküsü

Hatice’yi izlerken birçok duygunun esiri olmamak elde değil, ben izlerken ghayranlıkla izlediğimi söyleyebilirim. Sadece Oscar’a değil herkese ezber bozdurabilir. Geçimini arıcılıktan sağladığından bahsettiğimiz Hatice bal toplamasını çıplak ellerle yapıyor. Yer yer güldüren, yer yer ağlatan ve güçlü kadının her yerde olduğunu gösteren bu belgesel film Hatice’yi doğa olarak konumlandırmış. 

Balları kendi çabasıyla toplayan Hatice yine balları kendi çabasıyla satmaya çalışıyor ve siz tüm o zorlukları onunla izlerken göğüslüyorsunuz. Annesine ve kendisine bakmak için yaptıkları olağanüstü bir başarı. Annesine bakıp onunla ilgilendiği sahneler ise gerçekten tabiri caizse ibret alınacak türden. İzlerken bir insan her gün bunları yaparken hiç mi sıkılmaz düşüncesi tırmaladı beynimi insan alıştığı yerde her zaman mutlu yaşam sürdürebilirmiş bu belgesel bana bunu daha net anlattı.

Dünya çapında ilgi gören bu belgesel, başta 2019 Sundance Film Festivali Dünya Sineması Belgesel kategorisinde Jüri Büyük Ödülü, Değişime Etki Jüri Özel Ödülü ve En İyi Görüntü Yönetimi Jüri Özel Ödülü olmak üzere 31 uluslararası ödül kazanır. 

Bu ödüllerin yanı sıra: En İyi Yabancı Film ve En İyi Uzun Metrajlı Belgesel adaylıklarıyla Makendonya’ya çeyrek yüzyıl sonra  yeniden oscar adaylığı getirir. 



Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: