Tesettür Sonrası Açılmak

Merhaba arkadaşlar bugün ki yazım da tesettürün ehemmiyetinden ve açıklık konusuna biraz değinmek istedim. Aslına baktığınızda tesettürlü birisi olarak açılmanın çevre faktörünü de çok etkilediğinin farkında ve bilincindeyim. Hepimiz bu düşüncedeyizdir.

Bilhassa aile, çevre baskısıyla tesettüre girmiş nice kızlar var. Bunlar dışında bir kısmı ise tesettürün kendisine çok yakıştığından kapanmaktadır. Bu oldukça kötü bir durum olmakla beraber sonrasında da pişmanlık duyulacak durum haline gelmektedir. Ailem bana asla kapanmam konusunda ısrarlı davranmadı aksine zamanı geldiğinde kendi isteğimle bunun olucağını sürekli dile getirdiler. Fakat ne yazık ki her aile benim gibi davranış sergilemiyor.

Tesettüre ilk girdiğim zamanlar bende ki fiziki değişimin, çevremde ki insanlar tarafından nasıl karşılancağını merak ediyordum doğrusu. Sonuçta giyim tarzınız değişiyor, giyim tarzınızdan ziyade artık bu durum davranışlarınıza da yansıyor hale geliyor. Hani şu, “kapalısın, oturmana ve konuşmana dikkat etmelisin” zihniyetinden bahsediyorum. Sen kapalısın bunu yapmazsın. Çevremizde bu tip benzetmeleri benim kadar sizlerde az çok duymuşsunuzdur. Bir kız açıksa onun davranışları çok göze batmazken, tesettürlü bir kızın en ufak bir davranışı, “aa kıza bak bir de kapalı olucak!” diye algı yaratabiliyor maalesef. Oysa ki hepimiz insanız kız/erkek veyahut açık/kapalı gözetmeksizin değişkenlik göstermemeli ve yargılamamalıyız.

Ah birde, “kapalılık bana çok yakışıyor yakıştığını söylüyorlar ondan kapandım” diyenler yok mu? Onlar da farz olduğundan değil. Kendilerine daha çok yakıştığı için tercih ediyorlar bu durum ciddi anlamda üzücü.

Peki asıl sorumuza gelecek olursak, kapalı bir kızın tekrar açılması hususu. İşte bu konuda benim bile çok kez dile getirdiğim hatta acaba nasıl olur diye düşündüğüm zamanlar çok oldu. Elbette bunun sevabının olduğunu belirtmeyeceğim. Fakat asla ön yargıyla yaklaşmayacağım. Tesettürlü bir insan açılabilirde, bu kişinin kendi düşüncelerine ve isteklerine kalmış bir durumdur. Aynı durum şu an benim için de geçerliliğini koruyor.

Benim açılmış olmam kimseyi ilgilendirmeyeceği gibi, kimseyi alakadar da etmeyecektir. Sonuçta sevabı bana olduğu kadar günahı da bana ait. Etrafımda çok tesettürden sonra açılmış insan var ve hiç bir zaman kimseyi bu hususta kınamadım dediğim gibi kişi yetişkin bir birey ve kendiyle alakalı alacağı kararlar sadece bireyin kendi şahsi meselesedir.

İnsanlar olarak bireyin şahsi aldığı kararı sorgulamak ve buna müdahale etmek bizim işimiz değildir.

Sevgilerimle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: