Taciz Kavramı!

Cinsel taciz nedir?

Cinsel taciz, hoş karşılanmayan veya istenmeyen cinsel girişimler, cinsel talepler veya hasmane ya da rahatsız edici bir ortam oluşturacak cinsel içerikli diğer sözlü ya da fiziksel temaslar olarak tanımlanabilir. Cinsel taciz, aynı zamanda kadınlara (ve cinsel tacize uğrama ihtimali olan erkeklere) karşı bir tür şiddet ve ayrımcı muamele olarak görülebilir. Tanımın önemli bir kısmı “hoş karşılanmayan/karşılanmayacak” ifadesidir.

Cinsel taciz, çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir. Hem fiziksel şiddet hem de baskı (birini istemediği bir şeyi yapmaya zorlama) gibi daha üstü kapalı şiddet türlerini içerir. Cinsel taciz, uzun vadeli olabilir (yinelenen “cinsel” içerikli şakalar, sürekli olarak (istenmeyen şekilde) çıkma teklifinde bulunma veya hoş karşılanmayacak şekilde cinsel nitelikte flört eylemleri). Cinsel taciz, aynı zamanda bir seferlik bir eylem de olabilir (birine uygunsuz şekilde dokunma veya bir kişiyi uygunsuz şekilde “okşama” ve hatta cinsel istismar veya tecavüz).

Kişinin cinsiyeti taciz eylemi ile doğrudan bağlantılı mıdır?

Evet, cinsel taciz, doğrudan taciz edilen kişinin cinsiyeti ile ilgili bir davranıştır. Bu davranışların ayrımcı nitelikli olarak görülmesinin nedeni budur.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yürütülen bir çalışmaya göre “Cinsel taciz, ayrılmaz bir şekilde güç sahibi olmakla ilgilidir ve sıklıkla kadınlara cinsel obje veya ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapan toplumlarda gözlemlenmektedir.” Buna örnek olarak iş, terfi veya zam karşılığında kadınların cinsel istekleri yerine getirilmesinin istenmesi gösterilebilir. Başka bir örnek de laf atmak ve ıslık çalmaktan, hoş karşılanmayacak, rahatsız edici çirkin dil kullanımından cinsel istismar ve tecavüze kadar uzanabilecek olan sokak tacizidir.

Burada önemli olan, cinsel tacizin karşılıklı rıza ile flört edilmesi veya ilişki kurulmasından farklı bir durum olduğunun anlaşılmasıdır. Cinsel taciz, hoş karşılanmayan, rahatsızlık ve sıkıntıya neden olacak bir eylem olmakla birlikte bazı durumlarda fiziksel ve duygusal olarak tehlike barındırabilir. Taciz mağduru, korkabilir, kendini rahatsız hissedebilir, utanabilir veya tehdit altında olduğu duygusuna kapılabilir.

Hangi davranışlar cinsel taciz sınıfına girer?

Farklı ülke ve yetki alanlarında cinsel tacize dair farklı tanımlar bulunmaktadır ancak çoğu cinsel taciz biçimi aşağıdakileri içerir:

Cinsel tacizle karşılaşılabilecek ortamlar hangileridir?

Cinsel taciz iş yerinde, üniversitede, sokakta, mağazada, gece kulübünde veya toplu taşımada, havaalanında ve hatta evde, kısacası her yerde karşımıza çıkabilir. Temel olarak, cinsel taciz, kamuya açık ya da özel alanlarda hoş karşılanmayacak şekilde cinsel ilgi gösterme anlamına gelir.

Sadece erkekler mi kadınları taciz eder?

Hayır. Kadınların erkekleri, erkekler diğer erkekleri ve kadınlar da diğer kadınları taciz edebilir. Tacizciler arasında bir cinsiyet yanlılığı bulunmamaktadır.

Tacizci, işveren, iş arkadaşı, müşteri, müvekkil, yabancı biri, akraba veya sözde bir “arkadaş” olabildiği gibi yolda karşılaşabileceğiniz çete üyeleri veya sizi iş mülakatına alan kişileri de içerebilir. Tacizcinin kim olduğunu belirleme konusunda izlenebilecek bir “kılavuz” bulunmamaktadır, bu suçları farklı tipte kişiler işleyebilir.

Alıntı: https://maascetveli.org/is-kanunu/is-yerinde-adil-muamele/isyerinde-cinsel-taciz/cinsel-taciz-hakkinda-her-sey-turkey

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: